Λύτρωση στο 90` για την Μπιλμπάο, 2-1 την Οσασούνα

Χάρη στο γκολ του Μουνιαΐν στο 90ο λεπτό η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 2-1 της Οσασούνα και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της Primera Division με 48 βαθμούς, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς την έξοδο στο Europa League. Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και Ρεάλ Σοσιεδάδ κλείδωσαν την παραμονή μετά τις νίκες επί των Ράσινγκ Σανταντέρ και Σπόρτινγκ Χιχόν αντίστοιχα,
ενώ η Λεβάντε επικράτησε με 2-1 της Χέρκουλες. Λύτρωση στο 90`
Αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο για περίπου μισή ώρα και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 2-1 της Οσασούνα και σκαρφάλωσε στην 5η θέση, εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Σεβίλης από την Χετάφε.Χωρίς γκολ κύλησε το πρώτο μέρος στο Ρέινο ντε Ναβάρα, αλλά στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε φωτιά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 51` με τον Κίκε Σόλα, ενώ το έργο της Μπιλμπάο έγινε ακόμα πιο δύσκολο μετά το 58` όταν ο Καστίγιο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα.Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Μπιλμπάο έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 69` με τον Γιορέντε και μπήκε και πάλι στο παιχνίδι. Η αριθμητική ισοροπία ήρθε στο παιχνίδι στο 87` λόγω της αποβολής του Σέρχιο, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μουνιαΐν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 χαρίζοντας το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.Τα υπόλοιπα ματς
Συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις της στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος η Λεβάντε, που επικράτησε με 2-1 της Χέρκουλες και σκαρφάλωσε στην 9η θέση. Ο Σουάρεθ άνοιξε το σκορ στο 5` και στο 43` ο Χουάνλου έκανε το 2-0, ενώ για την Χέρκουλες μείωσε στο 82` ο Τρεζεγκέ.Χάρη σε δύο γκολ του Γκρισμάν (32`, 79`) η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε με 2-1 την Σπόρτινγκ Χιχόν, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη ύστερα από σχεδόν δύο μήνες.Με ένα γκολ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45`) από τον Λασάντ και με ένα λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης (48`) με τον Σίσκο, η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια επικράτησε με 2-0 της Ράσινγκ Σανταντέρ και εξασφάλισε την παραμονή της στην Primera Division. Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:
Σάββατο (16/04)
Χετάφε - Σεβίλη: 1-0 (76` Μίκου)
Μάλαγα - Μαγιόρκα: 3-0 (26` Σέμπα, 40`, 56` Μπατίστα)
Αλμερία - Βαλένθια: 0-3 (51` Σολδάδο, 67` Στανκεβίτσιους, 80` Αλμπα)
Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα: 1-1 (82`πέν. Ρονάλντο - 53`πέν. Μέσι)Κυριακή (17/04)
Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Ράσινγκ Σανταντέρ: 2-0 (45` Λασάντ, 48` Σίσκο)
Λεβάντε - Χέρκουλες: 2-1 (5` Σουάρεθ, 43` Χουάνλου - 82` Τρεζεγκέ)
Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σπόρτινγκ Χιχόν: 2-1 (32`, 79` Γκρισμάν - 69` Μιγκέλ)
Οσασούνα - Αθλέτικ Μπιλμπάο: 1-2 (51` Κίκε Σόλα - 69` Γιορέντε, 90` Μουνιαΐν)
22:00GR Εσπανιόλ - Ατλέτικο ΜαδρίτηςΔευτέρα (18/04)
22:00GR Βιγιαρεάλ - Σαραγόσα