Κλείδωσε τη 2η θέση, πάει για το +4 ο ΠΑΟΚ

Με γκολ του Ρομπέρ ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από τη Λιβαδειά, κέρδισε 1-0 την τοπική ομάδα και κλείδωσε τη 2η θέση στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματοςΟ Γιώργος Δώνης παρέταξε τον ΠΑΟΚ με πολλές αλλαγές λόγω του ημιτελικού με τον Αστέρα Τρίπολης, αλλά οι θεσσαλονικείς κατάφεραν να δώσουν
συνέχεια στο νικηφόρο τους σερί, κερδίζοντας και στη Λιβαδειά με 1-0. Πρωταγωνιστές για τον Δικέφαλο ο Ρομπέρ, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 50', αλλά και ο Γλύκος, που πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις. Ο Δικέφαλος πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια του για το +4 στα πλέι οφ, κάτι που που μπορεί να πετύχει αν νικήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα την τελευταία αγωνιστική.Η πρώτη φάση του ματς ήταν ένα σουτ του Ροτζέριο έξω από την περιοχή, που κατέληξε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Γλύκο. Κατά τα άλλα τα πρώτα λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να ψάχνονται στον αγωνιστικό χώρο και να μην πλησιάζουν εύκολα στην μεγάλη περιοχή. Στο 10', ωστόσο, ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Πόι έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά δεν βρήκε στόχο. Το παιχνίδι άρχισε να έχει ρυθμό και στο 12' ο Ετο έκανε την κούρσα από τα δεξιά, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε για τον Ρομπέρ, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια έξω.Ο Χοσέμι στο 16' μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΟΚ έγινε κάτοχος της μπάλας, σούταρε από πλάγια θέση, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ. Στην επόμενη αξιόλογη στιγμή πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο αμυντικός Ισπανός αμυντικός του Λεβαδειακού, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε ο Γλύκος, ενώ ο Φωτάκης στο 26' επιχείρησε συρτό σουτ μετά από διώξιμο του Κυριακίδη με γροθιές, όμως, η μπάλα έφυγε εκτός. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, όταν μετά από κεφαλιά του Ρομέου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Ροτζέριο ήταν έτοιμος να την στείλει στα δίχτυα προ κενής εστίας, αλλά ο Έτο του πήρε την μπουκιά από το στόμα. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι την λήξη του ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κινδύνους μπροστά στις δύο εστίες.Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Γιώργος Δώνης θέλησε να κάνει τον ΠΑΟΚ πιο επιθετικό, γι' αυτό και αντικατέστησε τον Κάτσε με τον Καμαρά. Ο άσος από την Γουινέα, μάλιστα, δημιούργησε την πρώτη καλή φάση της επανάληψης, όταν ελίχθηκε έξω από την περιοχή, σούταρε, αλλά δεν βρήκε στόχο. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, πάντως, δικαιώθηκε για την επιλογή να περάσει στο ματς τον Καμαρά, αφού ο μεσοεπιθετικός του "Δικεφάλου" στο 50' έφτιαξε το γκολ του "Δικεφάλου", μετά από συστημένη σέντρα στον Ρομπέρ, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1.Ο Λεβαδειακός αντέδρασε άμεσα και στο 51' ο Πόι "τρύπησε" την άμυνα του ΠΑΟΚ, βρέθηκε απέναντι από τον Γλύκο, όμως, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ κατάφερε να αποκρούσει και να σώσει τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ροτζέριο στο 55' έγινε επικίνδυνος, αλλά από θέση βολής στην μικρή περιοχή δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και αστόχησε. Το παιχνίδι για μερικά λεπτά στην συνέχεια ήταν υποτονικό, με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν ταχύτητα. Ο Μπουμάλ, ωστόσο, στο 67' έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού άργησε να κοντρολάρει την μπάλα μέσα στα καρέ του ΠΑΟΚ, τον πρόλαβαν οι αμυντικοί του "Δικεφάλου" και τον ανάγκασαν σε άτσαλο σουτ. Σπουδαία απόκρουση από τον Γλύκο στο 79', μετά από σουτ του Πόι από κοντινή απόσταση που εξουδετέρωσε ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ. Γλύκος και Πόι βρέθηκαν αντιμέτωποι και στο 88', όμως, ο τερματοφύλακας των "ασπρόμαυρων" του είπε και πάλι όχι.