"Κλείδωσε" Ευρώπη και πλέι οφ ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ απέναντι στην υποβιβασμένη Δόξα που είχε μόλις μια τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, ήταν κυρίαρχος από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ευτύχησε να προηγηθεί στο 12’ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Παναγιωτούδη που φόρεσε για πρώτη φορά φανέλα βασικού.Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους αν και ο Δικέφαλος είχε άλλες τρεις τελικές προσπάθειες μέχρι την ανάπαυλα αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με την πιο κλασσική να σημειώνεται στο 41’ όταν ο Σταφυλίδης έκανε την σέντρα αλλά Αθανασιάδης και Σαλπιγγίδης
δεν πρόλαβαν τη μπάλα που πέρασε παράλληλα με την εστία του εξουδετερωμένου Δαύκου.Το δεύτερο μέρος άρχισε με μια αλλαγή για τους φιλοξενούμενους και τον Ρούτση στη θέση του Ψυχογιού. Μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ βρήκε χώρους και στο 54΄ το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε τη μπάλα σε σουτ του Σταφυλίδη. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Νιμανί να πετύχει το πρώτο του γκολ με τα ασπρόμαυρα με ωραίο τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή.Με αυτό το 2-0 και με την Δόξα να έχει πετάξει λευκή πετσέτα, ο Μπόλονι είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τον Σαλπιγγίδη αρχικά και λίγο νωρίτερα τον Ίβιτς. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά το δοκάρι σταμάτησε τη μπάλα σε σουτ του Παναγιωτούδη στο 63΄ενώ ίδια κατάληξη είχε η μπάλα σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία στο 74’.Η στατιστική υπηρεσία αναγκάστηκε να καταγράψει φάση για την Δόξα σε μια εκτέλεση φάουλ του Σικαλιά που εξουδετέρωσε ο Χαλκιάς. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε χωρίς τη μεγάλη φάση στο τελευταίο τέταρτο. Ο Ετό με τον Σταφυλίδη φρόντισαν να αντικρύσουν την κίτρινη κάρτα στον σημερινό αγώνα κάτι που αναμένονταν να συμβεί αφού συμπλήρωσαν τις τέσσερις και έτσι θα εκτίσουν την ποινή της μιας αγωνιστικής στο ματς με τον Λεβαδειακό.Αυτό σημαίνει πώς θα μπουν «καθαροί» στα πλέι οφ και ο Μπόλονι θα τους έχει στη διάθεση του από το πρώτο κιόλας ματς αυτού του μίνι πρωταθλήματος.Στο όριο ήταν επίσης και οι Κρέσιτς με τον Σνάουτσερ που ήταν εκτός αποστολής ενώ στο όριο είναι και ο Μπαλάφας που όμως δεν αγωνίστηκε. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Αργυρόπουλου. Σημείο αναφοράς ο ελάχιστος κόσμος που βρέθηκε στην Τούμπα και όπου σίγουρα αποτελεί αρνητικό ρεκόρ για την τελευταία 4ετία.