Λευκή ισοπαλία στο ΟΑΚΑ, κλείδωσε τα πλέι οφ η ΑΕΚ

Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ωστόσο, παρά την ισοπαλία, η Ενωση εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, σε συνδυασμό και με την ήττα του Αστέρα από τον Παναθηναϊκό, στην Τρίπολη.Στην αντίπερα όχθη, το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, απείλησε
στις αντεπιθέσεις, με κύριο εκφραστή τον Μήτρογλου, αλλά δεν κατάφερε τελικά να πάρει κάτι περισσότερο από τον βαθμό της ισοπαλίας.Μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο ΟΑΚΑ, στην διάρκεια του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του ρυθμού, ωστόσο δεν μπορούσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Ιτάνζ.Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, δίνοντας χώρο στην ΑΕΚ και προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν καταστάσεις στην εστία του Κωνσταντόπουλου.Παρά την υπεροχή της, η Ενωση δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους στην πολυπρόσωπη άμυνα του Ατρόμητου και προσπαθούσε να σκοράρει κυρίως με μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν έβρισκαν στόχο.Οι περιστεριώτες έφτασαν κοντά στο γκολ στο 32', όταν ο Μήτρογλου αστόχησε μέσα από την περιοχή, ενώ οκτώ λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι απάντησαν, με τον Ιτάνζ να αποκρούει το σουτ του Χοσέ Κάρλος από το ύψος του πέναλτι, στην καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου.Η ομάδα του Κωστένογλου μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη. Αρχικά, ο Κλωναρίδης προσπάθησε να νικήσει τον Ιτάνζ, με δύο μακρινά σουτ στο 46' και στο 47', ενώ στο 52', η κεφαλιά του Μανωλά σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Ατρόμητου.Στην συνέχεια, η ομάδα του Γιώργου Δώνη ισορρόπησε την αναμέτρηση και... άγγιξε το 1-0 στο 71', σε μία φάση διαρκείας στα καρέ του Κωνσταντόπουλου. Αρχικά, το σουτ του Τάτου κόντραρε σε σώματα, στην συνέχεια ο Μήτρογλου έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΚ.Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων σπατάλησε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία στο 80', αφού βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο, αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν πολύ κακό.Στην συνέχεια, οι προσπάθειες των Λεονάρντο (82'), Σκόνδρα (84') και Μήτρογλου (85') δεν βρήκαν στόχο, με το 0-0 να μένει μέχρι την εκπνοή των 90'. Ετσι, ΑΕΚ και Ατρόμητος κατέκτησαν από ένα βαθμό, με την Ενωση να εξασφαλίζει την συμμετοχή της στα πλέι οφ της Super League.