Τεσσάρα ελπίδας για την Κέρκυρα

Αν και η Κέρκυρα ήταν αυτή που καιγόταν για τους βαθμούς της νίκης, ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ήταν αυτός που άνοιξε πρώτος το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Βαγγέλη Μάντζιο.Αυτό το γκολ φαίνεται, όμως, πως αφύπνισε τους παίκτες του Τίμου Καβακά, οι οποίοι ανέβασαν στροφές και μέσα σε πέντε λεπτά ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ. Το 1-1 ήρθε στο 20` με κεφαλιά του Ιωάννου, ενώ στο 23`
ο Βέντσελ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε την Κέρκυρ μπροστά στο σκορ με 2-1.Η αντεπίθεση της Κέρκυρας, όμως, δεν σταμάτησε εκεί και στο 25` έγινε το 3-1 με έξοχο μακρινό σουτ του Γραμμόζη, που πανηγυρίστηκε έξαλλα.Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, καθώς η Κέρκυρα με το 3-1 δεν ήθελε να ρισκάρει. ΟΦΗ από την άλλη πλευρά είχε την κατοχή της μπάλας, πέτυχε κι ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο από αυτό. Αντίθετα, η Κέρκυρα έκλεισε το ματς με γκολ από τον Βέντσελ, ο οποίος σούταρε πίσω από τη σέντρα, ο Σαχσανίδης αιφνιδιάστηκε, η μπάλα πέρασε από πάνω του κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.Ετσι, η Κέρκυρα κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη και πλέον θα τα παίξει όλα για όλα στην τελευταία αγωνιστική για τη σωτηρία της.Πάντως, το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό, καθώς δεν είναι μόνο η δική της νίκη, αλλά και αυτή του Λεβαδειακού επί του Εργοτέλη, που βολεύει πολύ την ομάδα της Κέρκυρας. Οι Φαίακες έχουν πλέον 31 βαθμούς, ενώ ο Εργοτέλης έχει 29. Στην τελευταία αγωνιστική ο Εργοτέλης αγωνίζεται στην Ξάνθη και η Κέρκυρα παίζει επίσης εκτός έδρας με τον Αρη.