Εχασε το βαθμό στο 90`

Ενα εκπληκτικό παιχνίδι που ήταν το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους που πανηγύρισαν με τον καλύτερο τρόπο την παραμονή τους στην κατηγορία! Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα παιδαριώδη λάθη στην άμυνά του κάτι που πρέπει να προβληματίσει τον Μπόλονι ενόψει πλέι οφ.Ο Λεβαδειακός παρατάχθηκε χωρίς τους τιμωρημένους Φαβάλη και Σουμπίνιο ενώ Σαλπιγγίδης, Ετό και Σταφυλίδης εξέτισαν την ποινή τους στο παιχνίδι για να μπουν «καθαροί» στα πλέι οφ. Παράσχος και Μπόλονι φόρτωσαν το κέντρο και  μετά από ένα μέτριο πρώτο εικοσάλεπτο όπου είχαμε παιχνίδι
κέντρου, το ματς πήρε φωτιά μέσα σε ένα πεντάλεπτο.Στο 22’ ο Λάζαρ βγάζει τον καλυπτόμενο Αθανασιάδη μπροστά από τον Στρατηλάτη και σκοράρει με ωραίο σουτ. Δυο λεπτά αργότερα είχαμε φάση διαρκείας μπροστά στην εστία του ΠΑΟΚ καθώς ο Χαλκιάς απέκρουσε ασθενώς, ο Μαλεζάς πάνω στη γραμμή έδιωξε τη μπάλα που πήγε στον Μελισσά. Αυτός δεν έχασε την ευκαιρία και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.Ο Δικέφαλος ένα λεπτό αργότερα θα μπορούσε να είχε πάρει πάλι το προβάδισμα όταν η μπάλα μετά από κεφαλιά του Νιμανί πέρασε μόλις άουτ. Ο Λεβαδειακός στο επόμενο δεκάλεπτο ισορρόπησε το ματς, κέρδισε κάποια κόρνερ και στο 43΄ο Κόρμπος ανάγκασε τον Χαλκιά σε ωραία επέμβαση.Οι συγκινήσεις του πρώτου μέρους ολοκληρώθηκαν στο 44’ όταν ο Αθανασιάδης μέσα από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Στρατηλάτη. Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Γεωργιάδη να παίρνει τη θέση του Λάζαρ που είχε δεχθεί χτύπημα στο πρώτο μέρος. Στο 48’ ο Βασιλείου με σουτ μετά από λάθος του Μαλεζά έκανε το 2-1 και δυο λεπτά αργότερα ο Στρατηλάτης πάνω στη γραμμή έδιωξε τη μπάλα σε σουτ του Φωτάκη.Ο ΠΑΟΚ στο επόμενο εικοσάλεπτο πίεσε, έχασε ευκαιρίες με τον Νιμανί και τον Γκαρσία ενώ ο Μπόλονι πέρασε τον Ίβιτς στη θέση του Παναγιωτούδη. Η αλλαγή του Λάζαρ όμως ήταν εμφανές πώς επηρέασε τον ΠΑΟΚ αφού έχασε τη συνοχή του στο κέντρο.Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 78’ με τον Ίβιτς και να πετύχει την ανατροπή στο 83΄με τον Αθανασιάδη. Όμως ο Λεβαδειακός κράτησε τα καλύτερα για το τέλος.Στο 87΄ ο Ναπολεόνι με προβολή έκανε το 3-3 και η χρυσή αλλαγή του Παράσχου, ο Μαχαίρας στο 90’ έκανε το τελικό 4-3 υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του εκτός έδρας ήττα από τον περασμένο Νοέμβρη.Ετσι, ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να μπει με βαθμό στα πλέι οφ. Μετά τα αποτελέσματα των αγώνων της Κυριακής (22/4), ο Παναθηναϊκός μπαίνει στα πλέι οφ με 4 βαθμούς και ΠΑΟΚ, Ατρόμητος και ΑΕΚ έχουν από μηδέν.