Γλυκιά ισοπαλία, σώθηκε η Κέρκυρα

Ο Αρης έπαιξε για το γόητρό του, η Κέρκυρα έπαιζε τη παραμονή της στην κατηγορία και ο βαθμός που απέσπασε στο Κλεάνθης Βικελίδης μετά το ισόπαλο 1-1, τελικώς δεν της χρειάστηκε. Βλέπετε, οι Φαίακες πανηγύρισαν με τη ψυχή τους την παραμονή τους στη Σούπερλιγκα, καθώς η ήττα του Εργοτέλη στα Πηγάδια τους έβγαλε από τη δύσκολη θέση. Οσο για τον Αρη, τον αδικεί το τελικό αποτέλεσμα αφού είχε τις ευκαιρίες για να πάρει τους βαθμούς της νίκης.Στο παιχνίδι,
το πρώτο ημίχρονο είχε δύο όψεις. Η Κέρκυρα κυριάρχησε στα πρώτα 25 λεπτά, είχε πέντε φάσεις απέναντι σε έναν Αρη όπου οι περισσότεροι παίκτες του, απλά. κυκλοφορούσαν στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη κλασική ευκαιρία ανήκε στον Αρη, καθώς στο 21' ο Αναστασόπουλος έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε κεφαλιά του Λαζαρίδη μετά από κόρνερ.Πάντως, για να μετουσιωθεί η καλή εμφάνιση της Κέρκυρας χρειάστηκε η. ευλογία του διαιτητή Παππά. Στο 23ο λεπτό καταλογίστηκε πεναλτι σε σπρώξιμο του Λαζαρίδη στον Ιωάννου, εντός της περιοχής, σε μια φάση όμοια με δεκάδες που γίνονται στην διάρκεια ενός αγώνα. Ο Ιωάννου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, γεγονός που αφύπνισε τον Αρη. Εκεί που οι «κίτρινοι» χαρακτηρίζονταν από την έλλειψη διάθεσης, ξαφνικά απέκτησαν ζωή και θα μπορούσαν να είχαν ανατρέψει το εις βάρος τους σκορ.Στο 32' ο Λαζαρίδης «κατάφερε» να αστοχήσει από το ύψος της μικρής περιοχής με εξουδετερωμένο τον Αναστασόπουλο, αλλά στο 37' ο Ακόστα με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 44' ο Καστίγιο τροφοδότησε τον Τριανταφυλλάκο ο οποίος αντί να πασάρει στον ολομόναχο Ουμπίντες, προσπάθησε να τελειώσει - ανεπιτυχώς - τη φάση μόνος του.Στο πρώτο 20πτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αρης είχε τη δυνατότητα να «τελειώσει» το παιχνίδι με τον Σολτάνι (σ. σ. αντικατέστησε τον Καστίγιο). Στο 49' ο Γαλλοαλγερινός δεν σημάδεψε σωστά από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 62' θέλησε να τελειώσει μόνο του μια αντεπίθεση του Αρη (σ. σ. δεν έδωσε τη μπάλα στον Ακόστα που έβγαινε τετ α τετ με τον Αναστασόπουλο), αλλά εκτέλεσε άστοχα από πλάγια θέση.Ο ίδιος παίκτης υποχρέωσε τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας σε ένα απόκρουση στο 65', στο σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής. Ο Αρης είχε την ευκαιρία να σκοράρει και με τον Κοτσώνη στο 79', ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας είχε τυπική διαδικασία. Στη Κέρκυρα πανηγύριζαν, έχοντας μάθει ότι την ίδια στιγμή η Ξάνθη προηγούνταν με 3-1 του Εργοτέλη και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κοντοδήμου.