Διπλό της Μίλαν στο Ολίμπικο

Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από το Ολίμπικο της Ρώμης η Μίλαν, επικρατώντας 3-2 της Ρόμα για την 9η αγωνιστική της Serie A. Hττα για τη Νάπολι στην Κατάνια.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, η Μίλαν νίκησε 3-2 τη Ρόμα, ανεβαίνοντας (προσωρινά...) στην 1η θέση της βαθμολογίας. Ο "Ιμπρα" έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 17'. Στο 28' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπουρντίσο, αλλά ο Νέστα μόλις δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-1.

Στο 78ο λεπτό ξαναχτύπησε

οπ σουηδός, που έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφερε η Ρόμα ήταν να μειώσει στο τελικό 2-3 με τον Μπόγιαν.

Αντίθετα, η Νάπολι δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη που πέτυχε μεσοβδόμαδα επί της Ουντινέζε. Οι ναπολιτάνοι προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Καβάνι στην Κατάνια, αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς τούμπα. Ισοφάρισαν στο 25', ενώ παίζοντας και με παίκτη παραπάνω από το 43' (αποβολή Σαντάνα), κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή στο 48'