Διπλό Ευρώπης για Ουντινέζε, ισοπαλία στο Μπέργκαμο

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Serie A πέτυχε η Ουντινέζε, που επικράτησε με 1-0 της Κάλιαρι στην Σαρδηνία στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στο Europa League της επόμενης σεζόν. Αταλάντα και Μπολόνια έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Μπέργκαμο.Στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στο Europa League
της επόμενης σεζόν ανέβηκε η Ουντινέζε, που έφυγε από την Σαρδηνία με το διπλό, επικρατώντας με 1-0 της Κάλιαρι. Το... χρυσό γκολ για τις Ζέβρες του Γκουϊντολίν πέτυχε ο Περέιρα, στο 56', με τους γηπεδούχους να τελειώνουν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Πινίγια, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.Στο Μπέργκαμο, Αταλάντα και Μπολόνια έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 67', με τον Τζιόρτζι.Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την λύση στο πρόσωπο του Τζιλαρντίνο, ο οποιός στο 76' έφερε το ματς στα ίσια και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους ροσομπλού.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής:Σάββατο (27/4)Αταλάντα - Μπολόνια 1-1 (67' Τζιόρτζι - 76' Τζιλαρντίνο)Κάλιαρι - Ουντινέζε 0-1 (56' Περέιρα)21:45 Πεσκάρα - ΝάπολιΚυριακή (28/4)16:00 Σαμπντόρια - Φιορεντίνα16:00 Πάρμα - Λάτσιο16:00 Κιέβο Βερόνα - Τζένοα16:00 Ρόμα - Σιένα16:00 Παλέρμο - Ιντερ16:00 Τορίνο - Γιουβέντους21:45 Μίλαν - Κατάνια