Εχασε την ευκαιρία η Τότεναμ, σε τροχιά πεντάδας η Εβερτον

Την ευκαρία να διεκδικήσει τη μάχη για το Τσάμπιονς Λιγκ έχασε η Τότεναμ μετά το ισόπαλο 2-2 με τη Γούιγκαν. Σε τροχιά Ευρώπης η Εβερτον που επικράτησε με 1-0 της Φούλαμ.Γούιγκαν - Τότεναμ 2-2 Το ισοπάλο 2-2 της Τότεναμ με τη Γούιγκαν κράτησε πίσω τα "σπιρούνια" για τη μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ. Μεγάλη ευκαιρία χάθηκε και για τη Γούιγκαν η οποία με νίκη θα έκανε μεγάλο βήμα παραμονής στην Πρέμιερ Λιγκ. Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και με δύο γκολ στα πρώτα λεπτά.
Στο 5' ο Χάντλστοουν έστειλε με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ την μπάλα στο δοκάρι της Γουίγκαν, ενώ στο 9' ο Φιγκερόα γύρισε την μπάλα στον Ζοέλ, εκείνος προσπαθώντας να την διώξει πέτυχε τον Μπέιλ και το 1-0 για την Τότεναμ ήταν γεγονός. Ωστόσο η απάντηση της Γουίγκαν ήταν άμεση με τον Μπόις να φέρνει το ματς στα ίσια με κεφαλιά μετά από κόρνερ . Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με όμορφο συρτό σουτ του ΜακΜάναμαν. Η Τότεναμ πίεσε αρκετά στο τέλος και έφτασε στην ισοφάριση στο 89ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπόις. Εβερτον - Φούλαμ 1-0Σε τροχιά πεντάδας μπήκε ξανά η Εβερτον μετά τη νίκη της με 1-0 κόντρα στη Φούλαμ.Στο 4ο μόλις λεπτό ο Φελαϊνί έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, με τον Σβάρτσερ να απομακρύνει, ενώ στο 15' οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Οι παίκτες της Εβερτον άλλαξαν όμορφα την μπάλα, ο Κόουλαμν έκανε τη συρτή σέντρα και ο Πίενααρ από κοντά πλάσαρε τον Σβάρτσερ. Στο 21' ο Ανιτσέμπε πιέστηκε από τον Σεντέρος κι έκανε κακό πλασέ, ενώ στο 38' το σουτ του Ανιτσέμπε πέρασε άουτ.Στο ίδιο λεπτό ο Χάουαρντ απέκρουσε το πλασέ του Κατσάνικλιτς, ενώ στο 41' το σουτ του Φελαϊνί κόντραρε πάνω στον συμπαίκτη του, Ανιτσέμπε. Στο 43ο λεπτό ο Χάουαρντ πρόλαβε προ του Πέτριτς.Στο 55ο λεπτό το σουτ του Εμάνουελσον έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 59' το σουτ του Γιαγκέλκα είχε την ίδια τύχη. Στο 72ο λεπτό ο Σβάρτσερ είπε όχι σε φάουλ του Μπέινς και στην επαναφορά ο Οσμαν αστόχησε από ιδανική θέση, ενώ στο 74' ο Μανόλεφ είπε όχι σε σουτ του Μιραλάς. Στο 80' το σουτ του Ανιτσέμπε μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ, ενώ στο 90+1' ο Σβάρτσερ είπε όχι σε σουτ του Μπάρκλεϊ. Στόουκ - Νόριτς 1-0Ανάσα πήρε η Στόουκ που πήρε τη νική κόντρα στη Νόριτς με 1-0 και κλείδωσε την παραμονή της.Στο 7ο λεπτό η κεφαλιά ρου Σνόντγκρας έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 9' ο Τζόνσον αστόχησε από καλή θέση. Στο 22ο λεπτό ο Ζερόμ έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε στον συμπαίκτη του Ενζονζί και δεν κατέληξε στα δίχτυα της Νόριτς.Η Στόουκ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό ο Ανταμ με συρτό σουτ έκανε το 1-0. Ο Κράουτς έχασε ακόμη μια τεράστια ευκαιρία στο 85ο λεπτό, σουτάροντας άουτ από ιδανική θέση. Σαουθάμπτον - Γουέστ Μπρόμ 0-3Στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές επέστρεψε η Γουέστ Μπρομ, που επικράτησε με 3-0 της Σαουθάμπτον, αλλά δύσκολα θα προλάβει το Ευρωπαϊκό τρένο.Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Γουέστ Μπρομ, που άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό. Ο Λουκάκου έπιασε την πρώτη κεφαλιά μετά από κόρνερ και στη συνέχεια ο Φόρτσιουν από κοντά νίκησε τον Μπόρουτς. Η Γουέστ Μπρομ συνέχισε να πιέζει κι διπλασίασε τα τέρματά της στο 67ο λεπτό με όμορφο πλασέ του Λουκάκου. Στο 70ο λεπτό αποβλήθηκαν οι Ραμίρες και Φόρτσιουν και στο 79' η Γουέστ Μπρομ έκανε το τελικό 3-0 με τον Λονγκ.Στο 81' ο φάουλ του Λάμπερτ πέρασε μόλις άουτ και στο επόμενο λεπτό η Σαουθάμπτον έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Φοξ.