Coppa Italia: Ανετα στους 8 η Ρόμα, 3-0 την Αταλάντα

Η Ρόμα επικράτησε εύκολα με 3-0 της Αταλάντα στο Ολίμπικο και έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το εισιτήριο για την φάση των 8 του Coppa Italia. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Οσβάλντο στο 55'.Οι ρωμαίοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ζέμαν μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 21', όταν ο Πιάνιτς, με σουτ έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ για την Ρόμα.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν
να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και 10 λεπτά αργότερα διπλασίασαν το προβάδισμα τους, με τον Οσβάλντο να πλασάρει τον Κονσίλι και να κάνει το 2-0, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την Ρόμα να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 51', μετά από αντεπίθεση και πάσα του Πιάνιτς, ο Ντέστρο νίκησε τον Κονσίλι, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, κλειδώνοντας παράλληλα την πρόκριση για την Ρόμα.Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, αφού η Ρόμα έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Οσβάλντο για αντιαθλητικό χτύπημα. Παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Αταλάντα δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, με την Ρόμα να επικρατεί με το τελικό 3-0.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των 16:Τρίτη (11/12)Ρόμα - Αταλάντα 3-0 (21' Πιάνιτς, 31' Οσβάλντο, 51' Ντέστρο)Τετάρτη (12/12)18:30 Πάρμα - Κατάνια22:00 Γιουβέντους - ΚάλιαριΠέμπτη (13/12)22:00 Μίλαν - ΡετζίναΤρίτη (18/12)22:00 Ιντερ - ΒερόναΤετάρτη (19/12)16:00 Λάτσιο - Σιένα18:30 Ουντινέζε - Φιορεντίνα22:00 Νάπολι - Μπολόνια