Copa Del Rey: Βήμα πρόκρισης η Βαλένθια, 2-0 την Οσασούνα

Βήμα πρόκρισης στην φάση των 8 του Copa Del Rey έκανε την Τρίτη (11/12) η Βαλένθια, που επικράτησε με 2-0 της Οσασούνα εκτός έδρας, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της φάσης των 16.Μετά από ένα... άσφαιρο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το δεύτερο και στο 47' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με γκολ του Παρέχο.Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους, προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε
ένα γκολ.Οι Νυχτερίδες όχι μόνο κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διπλασίασαν το προβάδισμα τους, με τον Μπανέγκα να διαμορφώνει το τελικό 2-0 για την Βαλένθια, που απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού του Μεστάγια.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των 16:Τρίτη (11/12)Οσασούνα - Βαλένθια 0-2 (47' Παρέχο, 90'+4' Μπανέγκα)Τετάρτη (12/12)21:00 Κόρδοβα - Μπαρτσελόνα21:00 Μαγιόρκα - Σεβίλη23:00 Ατλέτικο Μαδρίτης - Χετάφε23:00 Θέλτα - Ρεάλ ΜαδρίτηςΠέμπτη (13/12)21:00 Λεβάντε - Σαραγόσα23:00 Λας Πάλμας - ΜπέτιςΤρίτη (8/1)22:30 Βαλένθια - ΟσασούναΤετάρτη (9/1)20:30 Σεβίλη - Μαγιόρκα22:30 Ρεάλ Μαδρίτης - Θέλτα22:30 Σαραγόσα - ΛεβάντεΠέμπτη (10/1)20:30 Χετάφε - Ατλέτικο Μαδρίτης22:30 Μπαρτσελόνα - Κόρδοβα22:30 Μπέτις - Λας Πάλμας