Θέλτα - Βαλένθια 2-2: Ο Δουβίκας έκλεισε με γκολ τη σεζόν στην ισοπαλία με τις νυχτερίδες

Η Θέλτα του Τάσου Δουβίκα έκλεισε με ισοπαλία τη σεζόν, καθώς πήρε έναν βαθμό στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Βαλένθια (2-2), με τον Έλληνα φορ να πετυχαίνει γκολ.

Οι νυχτερίδες άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Ντομίνγκες στο 5', το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Η Θέλτα ισοφάρισε με πέναλτι του Ιάγκο Άσπας στο 49ο λεπτό. Ο Μάρι με νέο πέναλτι έκανε το 2-1 και δύο λεπτά μετά ο Δουβίκας ισοφάρισε για το 2-2.

Ο 24χρονος φορ

έκλεισε τη σεζόν με 13 γκολ στη σεζόν, έχοντας επτά στο πρωτάθλημα και έξι στο Κύπελλο.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής
Ζιρόνα - Γρανάδα 7-0 (30' Έρικ Γκαρθία, 33' 54' Τσιγκάνκοφ, 44' πεν. 75' 90' πεν. Ντόβμπικ, 78' Στουάνι) Οσασούνα - Βιγιαρεάλ 1-1 (30' Μπούντιμιρ / 57' Μοράλες) Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ατλέτικο 0-2 (9' Λίνο, 90+3' Ρεϊνίλντο) Αλμερία - Κάντιθ 6-1 (48' Μελέρο, 51' 86' Αρίμπας, 57' αυτ. Θαλδούα, 65' 71' Σουάρες / 30' Οκάμπο) Ράγιο Βαγεκάνο - Αθλέτικ 0-1 (67' Νίκο Γουίλιαμς) Ρεάλ - Μπέτις 0-0 Χετάφε - Μαγιόρκα 1-2 (48' Άλβαρες / 90' Μουρίκι, 90+3' Μαφέο) Θέλτα - Βαλένθια 2-2 (49' πεν. Άσπας, 62' Δουβίκας / 5' αυτ. Ντομίνγκες, 60' πεν. Μάρι) Λας Πάλμας - Αλαβές 1-1 (71' Καρδόνα / 33' πεν. Σιμεόνε) Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 0-0