Κέβιν Ντουράντ το… «ανάγνωσμα»!

Πέτυχε μεν τον πρώτο πόντο του 6ου δυτικού ημιτελικού ανάμεσα σε Θάντερ και Κλίπερς (μία βολή από τεχνική ποινή), όμως χρειάστηκε 9 λεπτά για να σκοράρει το πρώτο καλάθι του… Όμως στο φινάλε του, με το 16ο (!) ριμπάουντ του, ο Κέβιν Ντουράντ κράτησε τόσο σφιχτά την μπάλα, που επιβεβαίωσε πως εκείνη του «άνηκε» σε όλο το 2ο ημίχρονο! Ο σταρ της Οκλαχόμα Σίτι και νέος MVP του ΝΒΑ (με μία συγκινητική απονομή) δεν ήθελε 7ο ματς, όπως
στον 1ο γύρο κόντρα στο Μέμφις και φρόντισε να το ξεκαθαρίσει μέσα στο Λ.Α., σκοράροντας 39π. (7/15διπ.-5/8τριπ.-10/10βολ.) και οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη επί των «Κλιπς» και την πρόκριση στους δυτικούς τελικούς! Ο «KD» πρόσφερε μία ακόμη σπουδαία «παράσταση» στο φετινό «αριστούργημά» του, καθώς έφτασε τα 9 ματς με +30π. στα πλέι-οφς, τα οποία μαζί με τα 47 της κανονικής περιόδου, είναι ως τώρα 56 για φέτος!!! Ο Ντουράντ, που αναδείχθηκε κορυφαίος σκόρερ για 4η σεζόν τα τελευταία 5 χρόνια με 32π. μ.ο. -κορυφαία επίδοση της καριέρας του- (και για 5η σερί χρονιά ήταν πρώτος σε σύνολο πόντων), είχε 4,6π. διαφορά από τον Καρμέλο Άντονι, για την 3η μεγαλύτερη «ψαλίδα» των δύο πρώτων σκόρερ της ρέγκιουλαρ-σίζον, μετά τους Μάικλ Τζόρνταν -με +8,1π. από τον Ντομινίκ Ουίλκινς το 1987- και Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ -με +6,6π. από τον Νέιτ Άρτσιμπαλντ το 1972! Παράλληλα, ο ηγέτης των Θάντερ, με τους μ.ο. 32π. και το 50,3% στα σουτ, έγινε ο πρώτος παίκτης μετά τον Μάικλ Τζόρνταν με +30π.-+50% (ο «Air» το κατάφερε το 1992) και μέσα στη σεζόν είχε μία ντουζίνα με διαδοχικά ματς με +30π. και ξεπέρασε τα 40 συνεχόμενα παιχνίδια του Τζόρνταν με +25π.! Η φετινή βελτίωσή του σε άλλους τομείς του παιχνιδιού ήταν ιδιαιτέρως εμφανής φέτος και με τα 7,4ριμπ.-5,5ασ. έγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος με +30π.-+7ριμπ.-+5ασ. μετά τους Μάικλ Τζόρνταν (1989), Ουίλτ Τσάμπερλεϊν (1964 και 1966) και Έλτζιν Μπέιλορ (1961)!!! Στον πρώτο ημιτελικό με τους Κλίπερς, είχε «μόλις» 25π.-4ριμπ.-4ασ., αλλά από την επίσημη ανάδειξή του σε MVP «μεταμορφώθηκε» και στα επόμενα ματς μέτρησε 32π.-12ριμπ.-9ασ. (στο 2ο), 36-8-6 στο 3ο, άλλους 40-7-3 στο 4ο, είχε 27-10-5 στο 5ο και 39-16-5 στο τελευταίο, τα ξημερώματα της Παρασκευής (16/5)! Μπορεί ο κόουτς Μπρουκς να είχε απρόσμενη βοήθεια από τους δύο αναπληρωματικούς ψηλούς του, τον ρούκι Στίβεν Άνταμς (10π.-5/7διπ.-11ριμπ.) και τον μπαρουτοκαπνισμένο Νικ Κόλισον (4π., αλλά με ένα καθοριστικό τρίποντο στην 4η περίοδο και καλή άμυνα πάνω στον Μπλέικ Γκρίφιν), αντί των βασικών Πέρκινς και Ιμπάκα, θαρρεί κανείς σαν «απάντηση» στον κόουτς Ρίβερς για το «τρικ» με την άμυνα του Πολ στον Ντουράντ στην 4η αναμέτρηση, όμως όλα κρίθηκαν από τον «KD-35»… Ο Ντουράντ δεν βρήκε στην επανάληψη αντίσταση από την άμυνα του Μπαρνς, αφού αν και είχε κόντρα στον καλύτερο αμυντικό του Λ.Α. 5π.-2/8 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο τον «φόρτωσε» με 16π.-6/9 σουτ, ενώ μάζεψε και τα 12 από τα 16ριμπ. επίσης στο δεύτερο ημίχρονο. Ο (για κάποιους προσωρινά… «Αναξιόπιστος») Ντουράντ ολοκλήρωσε την σειρά με τους Κλίπερς με μ.ο. 33,2π.-9,5ριμπ.-5,3ασ., αλλά οι 19π. του Ουέστμπρουκ στο 6ο ματς δεν επέτρεψαν στο δυναμικό δίδυμο της Οκλαχόμα Σίτι να γίνει το 4ο ζευγάρι με +30π. μ.ο. σε μία σειρά (μετά τους Σακίλ Ο’Νιλ-Κόμπι Μπράιαντ των Λέικερς το 2001, τους Τζέρι Ουέστ-Έλτζιν Μπέιλορ επίσης των «Λιμναίων» που το πέτυχαν τρις και τους Ουίλτ Τσάμπερλεϊν-Πολ Αράιζιν των Φιλαντέλφια Ουόριορς το 1960), αφού ο «RW» είχε στους δυτικούς ημιτελικούς μ.ο. 27,8π.. Ακόμη κι έτσι, πάντως, οι Θάντερ ετοιμάζονται για τους δυτικούς τελικούς με τους Σπερς, με τους οποίους έχουν ρεκόρ 4-0 φέτος! Είναι η 4η φορά που ένα ζευγάρι με 4-0 στην κανονική περίοδο θα συναντηθεί σε τελικούς Περιφέρειας και τις τρεις προηγούμενες η θριαμβεύτρια της ρέγκιουλαρ-σίζον προκρίθηκε, μετά τις επιτυχίες των Νικς επί των Πέισερς το 1994, των Πίστονς επί των Μπουλς το 1989 και των Σέλτικς επί των Μπακς το 1986