Ιταλία: Ένα βήμα από τον τελικό η Αρμάνι Μιλάνο

Η Αρμάνι Μιλάνο μετά το break στην έδρα της Βενέτσια νίκησε και σήμερα το βράδυ στην έδρα της με 78-67 και πλέον απέχει μία νίκη από τους τελικούς των Ιταλικών playoffs αφού η σειρά είναι 3-2 υπέρ της.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, το οποίο στο τέλος του τους βρήκε μπροστά με 46-40. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βενέτσια δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο σημείωσε συνολικά 9 πόντους και έχασε σχετικά εύκολα στο τέλος του αγώνα με 78-67 και πια καλέιται να ανατρέψει την σειρά για να προκριθεί εκείνη στον τελικό.

Πρωταγωνιστές

των νικητών ήταν ο Καλνιέτις με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σάντερς με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τζεντίλε με 9 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ξεχώρισαν ο Τονούτ με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Ετζίμ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ενώ ο Μάικ Μπράμος είχε 8 πόντους και 3 ριμπάουντ. Πλέον η σειρά πηγαίνει στην έδρα της Βενέτσια την Κυριακή.