Ισπανία: Με το δεξί στα playoffs η Λαμποράλ Κούτσα χάρη στον εξαιρετικό Άνταμς

Η Λαμποράλ Κούτσα του Γιάννη Μπουρούση έκανε δύσκολα το 1-0 στην προημιτελική φάση των playoffs της ACB απέναντι στην Γκραν Κανάρια με 81-76.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο μέρος του αγώνα αφού βρέθηκαν πίσω στο τέλος του ημιχρόνου με 31-32. Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσαν 27 πόντους και εκεί ουσιαστικά καθάρισαν το ματς, παρά την κακή τους άμυνα (28 ποντ.) στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 1-0 στην σειρά.

Την διαφορά για τους γηπεδούχους έκανε ο καταπληκτικός Ντάριους Άνταμς

που σημείωσε 24 πόντους (4 τριπ.), μοίρασε 4 ασίστ και μάζεψε 2 ριμπάουντ. Μάλιστα είχε άξιους συμπαραστάτες τον Τζέιμς με 11 πόντους και 4 ασίστ και τον Γιάννη Μπουρούση που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ξεχώρισαν ο Σίλει με 18 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Μπάεθ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Τώρα η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Γκραν Κανάρια την Κυριακή.