Ισπανία: Ήττα σοκ για Ρεάλ

Μπορεί η Ρεάλ Μαδρίτης να βρίσκεται στην κορυφή της Ευρωλίγκας, όμως κατάφερε να γνωρίσει μία ακόμα ήττα στην ACB, αυτή τη φορά από την πρωτοπόρο Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη με 75-64.

Η φετινή έκπληξη του ισπανικού πρωταθλήματος, και αντίπαλος του ΠΑΟΚ για τους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ (αγωνίζονται την προσεχή Τετάρτη 08/03), κατάφερε να πάρει μία ακόμα νίκη, αυτή τη φορά κόντρα

στην Ρεάλ Μαδρίτης στη Santiago Martin. Η ομάδα του Γιώργου Μπόγρη είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντόρνεκαμπ να πετυχαίνει 17 πόντους, ενώ όσον αφορά τον Έλληνα σέντερ, είχε 14 πόντους με 7/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη και 1 κόψιμο σε 22:44. Από την πλευρά των Μαδριλένων, οι μοναδικοί που κατάφεραν να επιδείξουν καλό πρόσωπο ήταν ο Σέρχιο Γιουλ που πέτυχε 15 πόντους και ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε άλλους 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:

26-24, 43-37, 57-52, 75-64

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, η Ανδόρρα υποδέχθηκε την Μανρέσα, με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται κακοί στο πρώτο δεκάλεπτο και να κουβαλούν μέχρι την δ' περίοδο μία διαφορά 10 πόντων που την κρατούσε πίσω στο σκορ, παρόλα αυτά όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 83-77. Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του γνώριμου από το πέρασμα του τόσο από τον Παναθηναϊκό όσο και από τον Ολυμπιακό, Γκιόργκι Σερμαντίνι που πέτυχε 20 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς Μανρέσα ο Μασάντο πέτυχε και αυτός 20 πόντους.

19-29, 36-46, 58-68, 83-77