Ίκαρος - Ηλυσιακός 86-71

Με όπλο την εξαιρετική επιθετική του λειτουργία, αλλά και… την νευρικότητα των παικτών του Ηλυσιακού, ο Ίκαρος Καλλιθέας πήρε τη νίκη με 86-71 και διατηρήθηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League ΟΠΑΠ. Οι Καλλιθεάτες στηρίχθηκαν στους Στρναντ (20π.) και Γκίμπσον (19π.), όπως επίσης και στον εξαιρετικό Φαγιέ (19π.-14ριμπ.), ο οποίος κυριάρχησε στο "ζωγραφιστό".

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα

το παιχνίδι και με όπλο την καλή τους αμυντική λειτουργία δεν άργησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Κι αν ο Σπανός προσπαθούσε να διατηρήσει τον Ηλυσιακό σε επαφή με τους "μπλε", η επιθετική πολυφωνία του Ικάρου ήταν ο κυριότερος λόγος για τον οποίο ήρθε το +7 (21-14) του α' δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στη συνέχεια, οπότε και ο Ίκαρος μπόρεσε να φτάσει ακόμα και στο +12 (34-22) του 14ου λεπτού. Οι "κιτρινόμαυροι" δεν άφησαν, όμως, το παιχνίδι να τους ξεφύγει και με μπροστάρη το Νίκο Χατζή μείωσαν τη διαφορά κατά το ήμισυ (38-32), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 44-37.

Το άγχος και η πίεση του "πρέπει" έδειχνε να "πνίγει" τους παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη, οι οποίοι παρέμεναν σε ρόλο κομπάρσου και στην επανάληψη. Η εκνευριστική αστοχία του Στόγκλιν, μάλιστα, ήρθε να φέρει ακόμα έναν "πονοκέφαλο' στον έμπειρο τεχνικό, ο οποίος είδε τον Ίκαρο Καλλιθέας να ξεμακραίνει εκ νέου στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το γ' δεκάλεπτο έχοντας αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα (67-56), το οποίο δεν απειλήθηκε στην τελευταία περίοδο αφού ο Ηλυσιακός δεν ήταν ικανός να πετύχει την ανατροπή. Έτσι, η κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα (86-71) ήρθε ως… φυσικό επακόλουθο για τον Ίκαρο Καλλιθέας, ο οποίος διατηρήθηκε σε θέση ισχύος αναφορικά με την κατάληψη της έκτης θέσης της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Σχινάς - Παπαπέτρου - Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-37, 67-56, 88-71.
ΙΚΑΡΟΣ (Καλαφατάκης): Στρναντ 20 (6), ΜακΝάιτ 4, Κυρίτσης 12 (2), Βρκιτς 13, Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 10 (1 τρίπ., 14 ριμπ.), Γκίμπσον 19 (2), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 8, Σίμτσακ, Αλάμπι.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Καυκής 2, Αναγκόνιε 14, Αποστολίδης 7 (1), Χατζής 9 (1), Σπανός 11 (1), Δορκοφίκης 5, Αντωνάκης, Μάρας 9, Παραγυιός 4, Στόγκλιν 10 (2).