Η Μακάμπι «πλήγωσε» τον Σάρας μέσα στο Κάουνας

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα στο Κάουνας επί της Ζαλγκίρις με 74-87, κάνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα. Οι Λιθουανοί του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφεραν μόνο στην αρχή του αγώνα να είναι μπροστά, αλλά στη συνέχει οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ σοβαροί ειδικά στην άμυνα και πήραν την σπουδαία νίκη. Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 2-2 μετά τις δύο αρχικές ήττες από Αρμάνι και Ρεάλ, ενώ η Ζαλγκίρις έχει ρεκόρ 1-3. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκάουντλοκ με 18 πόντους και Ουίμς με 16 πόντους. Από την πλευρά των

γηπεδούχων ξεχώρισε ο Λεκαβίτσιους με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 6-2 στο 2:30, αλλά η Μακάμπι απάντησε αμέσως με ένα γρήγορο σερί 8-2 και πήραν το προβάδισμα με 10-8 στο 6'. Μάλιστα ο Ουίμς με τρίποντο (6π.) έστειλε τη διαφορά στο +5 (8-13) για τη Μακάμπι μεγαλώνοντας το σερί στο 11-2. Η ομάδα του Σάρας δεν μπορούσε να βρει λύσεις ούτε στην επίθεση ούτε και στην άμυνα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μειώσει στο σκορ (14-19 στο 8') και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-21, με την ομάδα του κόουτς Χαντάρ να δείχνει πολύ σοβαρή στην άμυνα. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μείωσαν σε 18-21 και 20-21 στο 12' με καλάθια του Μότουμ, όμως η Μακάμπι μέσα σε 3 λεπτά κατάφερε να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα +8 (24-32 στο 15'). Ενώ για πρώτη φορά η διαφορά πήγε στο +10 (27-37) με τρίποντο του Σμιθ (10π.) 4 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Λιθουανοί δεν μπορούσαν να πλησιάσουν καθώς το αγωνιστικό τους πλάνο δεν λειτουργούσε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μακάμπι μπροστά στο +11 (32-43, η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Μακάμπι ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (34-48) με τον Ουίμς να φτάνει τους 10 πόντους, αλλά η Ζαλγκίρις έτρεξε ένα γρήγορο σερί 8-0 και μείωσε σε 42-48 5 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τον Βέστερμαν να φτάνει τους 6 πόντους. Το ματς συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά να μην τα καταφέρνουν και την Μακάμπι να καταφέρνει να φτάσει τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (47-57). Αλλά οι παίκτες του Σάρας δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν μετά από ώρα στους 5 (53-58) με 5-0 σερί με τον Πάνγκος να φτάνει τους 6 πόντους (2/4 τρίποντα). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 57-64 με το τέταρτο δεκάλεπτο να προμηνύεται πολύ ενδιαφέρον. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά με σκοπό να τελειώσουν την υπόθεση νίκη και πήραν προβάδισμα και πάλι με 11 πόντους (58-69) 8 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Μάλιστα η Μακάμπι έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +15 (58-73) 6 λεπτά πριν το τέλος με καλάθι του Ουίμς (14 πόντους) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να μειώσει κάτω από τους 10 τη διαφορά (65-79 στο 34'), αλλά η άμυνας της ήταν πολύ μέτρια και δεν μπορούσε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και η Μακάμπι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα πολύ εύκολα με 74-87. πανηγυρίζοντας παράλληλα την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 32-43, 57-64, 74-87

Ζαλγκίρις Κάουνας(Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 11, Λεκαβίτσιους 16, Βαλίνσκας, Βέστερμαν 9, Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 9, Γιανκούνας 4, Γιαβτόκας 6, Μιλάκνις 6, Λίμα, Καβαλιάουσκας 2, Ουλανόβας 9

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 18, Ρουντ, Σίλεϊ 11, Σμιθ 17, Γιβζόρι, Μέκελ, Πνίνι 2, Οχαγιόν 5, Ουίμς 16, Άιβερσον 10, Τσίρμπες 8