Βιλερμπάν-Μπάγερν 100-101: Ο Γκιφάι «χάλασε» τα εγκαίνια της νέας έδρας «LDLC» (highlights)

Η Μπάγερν έφυγε με την νίκη, ύστερα από δυο παρατάσεις, στην νέα έδρα της Βιλερμπάν (100-101) και “χάλασε” την γιορτή των γηπεδούχων που ήθελαν να πετύχουν την πρώτη εντός έδρας νίκη τους στην 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, αλλά ο Νιέλς Γκιφάι είχε διαφορετική άποψη. Η Μπάγερν τελείωσε το παιχνίδι με 2 τραυματίας, τον Ομπστ και τον Μπολμάρι, “έχασε” τον Ιμπάκα με 5 φάουλ στην πρώτη παράταση, αλλά ήταν “Λερναία ΄Ύδρα”….

Ισσορροπία και «ανάγνωση» εκατέρωθεν

Η Μπάγερνξεπιβεβαίωσε την πρώτη θέση της

στην συγκομιδή των ριμπάουντ, αλλά οι παίκτες του Λάσο, ήταν άστοχοι στα σουτ 3 πόντων και δεν αξιοππίησαν τις δεύτερες και τρίτες επιθέσεις που ανανέωσαν, ενώ η Βιλρμπάν πήρε πόντους κοντά στο καλάθι από την αξιόπιστη επιλογή του Λοβέρν και είχε συνολικά 11/24 δίποντα και λελογισμένη “κατανάλωση” τρίπόντων 4/12.

Οι «λιονέ» πέτυχαν σερί 8-0 και μετέτρεψαν το 21-25 σε 29-25, οι Βαυαροί μείωσαν μέχρι τον πόντο (38-37), αλλά δεν κέρδισαν το προβάδισμα του σκορ.

Δυο παρατάσεις και η βολή του Γκιφάι για την νίκη

Η άμυνα ζώνης του Λάοσ στην 4η περίοδο, ανέτρεψε το προβάδισμα της Βιλερμπάν και ενώ στην κανονική διάρκεια, με 1/2 βολές ο Μπολμάρο, οδήγησε το ματς στην πρώτη παράταση. Η δεύτερη παράταση κρίθηκε με εύστοχος τρίποντο του Βάιλερ-Μπαμπ και την τελευταία…λέξη του 50λεπτου αγώνα είχε ο Γκιφάι.

Δεκάλεπτα: 18-22, 40-37, 60-51, 74-74, 88-88 (α’ παράταση), 100-101