Παναθηναϊκός-Βαλένθια 90-73: Νέα νίκη που είχε και… show time στο ΟΑΚΑ (videos)

Ο Παναθηναϊκός πήρε την τέταρτη στη σειρά νίκη του. Για την 10η αγωνιστική, στο ΟΑΚΑ, νίκησε τη Βαλένθια με 90-73 σε ένα παιχνίδι που κατά διαστήματα μετατράπηκε σε show από τη μεριά των παικτών του Αταμάν. Πήραν ώθηση από τα εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας που είχαν στο πρώτο μέρος, έχτισαν γρήγορα διαφορές πάνω από 10 πόντους (ανώτερο το +18 στο πρώτο μέρος) και στο δεύτερο μέρος, η διαφορά πήγαινε πάνω από τους

20 πόντους. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός και πήγε (νίκες-ήττες), στο 6-4, η Βαλένθια προσπάθησε να τον αγχώσει στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου όταν μείωσε στους 9 πόντους και πήγε στη βαθμολογία στο 5-5.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το παιχνίδι με δύο τρίποντα από Γκριγκόνις και Μήτογλου ενώ είχε και σκοράρισμα από Σλούκα για προβάδισμα και στο 11-4 και στο 13-7. Οι Πράσινοι έπαιζαν με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, έξω από τη γραμμή των τριών πόντων.

Πρώτο δεκάλεπτο με 6/9 τρίποντα

Με τρίποντο του Γκραντ, στο 19-10 ο Παναθηναϊκός στο 6’. Πήγε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους, στο 21-10 στα 4’20” πριν το τέλος, με καλάθι του Λεσόρ και στο 24-14 με τρίποντο από τον Γκραντ. Ο Γκραντ είχε 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο από τον Μαντζούκα και κλείνει την πρώτη περίοδο με 27-18. Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο είχε 6/9 τρίποντα.

Χορός τριπόντων και στο +18

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τον Παναθηναϊκό πάλι με εύστοχα τρίποντα. Μαντζούκας και Ναν πήγαν τη διαφορά στο 33-18 στα 8’29” πριν το τέλος του ημιχρόνου και ο Βιλντόζα με τρίποντο, στο+18, στα 7’34” πριν το τέλος του ημιχρόνου, με 36-18.

Μειώνει η Βαλένθια, απαντά με Σλούκα-Μαντζούκα

Δύο στη σειρά άστοχα τρίποντα από Βιλντόζα και Ναν, η Βαλένθια έχει ένα σερί 9-0 και 36-27 στο 15’. Ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει στους 36 πόντους και σε εκείνο το σημείο ήταν καθοριστικό το σκοράρισμα από τον Σλούκα και τον Μαντζούκα για να πάει το σκορ στο 42-30 στα 3’45” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Μαντζούκας είχε 3/3 στα τρίποντα.

Κλείνει το ημίχρονο με +14

Ο Παναθηναϊκός μετά από εκείνο το “πάγωμα” στο σκοράρισμα, συνέχισε το σκοράρισμα και πήγε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, κρατώντας την εκεί. Με Μήτογλου και πάλι στο +12 (44-32) στο 17’. Με 2/2 βολές του Λεσόρ στο 46-32 στο 1’45” πριν το τέλος του ημιχρόνου, το ημίχρονο έκλεισε με 49-35, ο Παναθηναϊκός ήταν στο +14. Ο Παναθηναϊκός είχε 10/20 τρίποντα.

Η διαφορά στο +22

Ο Παναθηναϊκός με πόντους από τον Μήτογλου και τον Σλούκα πήγε τη διαφορά στην αρχή του δευτέρου μέρους στο +18 και στο 53-35 και στο 56-38. Λεσόρ και Γκράντ αξιοποιούν τα λάθη της Βαλένθια, ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός και η διαφορά πήγε στο +22, με 60-38, στο 23’.

Από ένα σημείο και μετά, ειδικά με τα καρφώματα του Λεσόρ στους αιφνιδιασμούς, ο Παναθηναϊκός έδινε το δικό του show στο γήπεδο.

Η Βαλένθια ήταν ανήμπορη να αντιδράσει. Το σκορ 72-53 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε με το καλάθι του Καλαϊτζάκη. Ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά χωρίς εύστοχο τρίποντο σε αυτή την περίοδο.

Αντίδραση της Βαλένθια, στο -9

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει σκοράρει ακόμη στην τέταρτη περίοδο και η Βαλένθια με ένα σερί 7-0, κάνει το 72-60 στο 32′. Η Βαλένθια παίζει ζώνη. Ο Γκριγκόνις πέτυχε τρίποντο και ο Πουέρτο με καλάθι δύο πόντων πήγε τη διαφορά στο -13, με 75-62 και λίγο μετά στο -11, με 75-64, με δύο βολές του Ρόμπερτσον στο 34’. Η Βαλένθια μειώνει κι άλλο, 75-66 (στο -9) με το καλάθι του Πραντίγια στα 5’36” πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός εκεί αντέδρασε, έκανε σερί 5-0, πήγε τη διαφορά στο +14 (80-66 στο 36’), με Σλούκα και Γκριγκόνις, ένιωσε και πάλι άνετα, ο Γκριγκόνις πέτυχε ένα ακόμη καλάθι στην τέταρτη περίοδο, με τρίποντο έκανε το 85-70 στα 2’35” πριν το τέλος. Το παιχνίδι έκλεισε με το 90-73 με καλάθι του Μήτογλου.