Μάιντς – Στουτγκάρδη 1-3 : Με νοοτροπία νικητή και εκτελεστή τον Γκιρασί! (highlights)

Ήταν ένα ματς όπου για ένα 45λεπτο “θριάμβευσαν” τα αμυντικά συστήματα των δύο ομάδων και στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε η ομάδα με την νοοτροπια του νικητή, την υψηλότερη ποιότητα και προπάντων τον παίκτη ο οποίος μπορεί αυτή την εποχή να κάνει τη διαφορά στην Μπουντεσλίγκα και όχι μόνον! Ο Σερού Γκιρασί έκανε την μεγάλη διαφορά στο ματς αυτό αξιοποιώντας τις αρετές του, την εξαιρετική του κατάσταση – αγωνιστικά και ψυχολογικά – αλλά και τις όποιες ατέλειες στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο

57′ μετά από το πρώτο λάθος του εξαιρετικού – ως τότε – Μπελ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μάιντς πλασάροντας τον Ζέντνερ. Οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα έντονης πίεσης, κατάφεραν να ισορροπίσουν με 2-3 ουσιαστικές αλλαγές και να φτάσουν στην ισοφάριση με την Μπαρέϊρο στο 69′

Από κει και πέρα έπαιξε σημαντικό ρόλο το ποιός συμβιβάστηκε λιγότερο με την ιδέα της ισοπαλίας. Η Στουτγκάρδη το προσπάθησε στο φινάλε και δικαιώθηκε. Προέκυψαν βέβαια και τα λάθη, όπως αυτό του αμυντικού Φερνάντες στο 84′ από το οποίο ξεκίνησε το 2ο γκολ του Γκιρασί έπειτα από μπαλιά του Μίτελσταντ.

Στην εκπνοή άλλη μια απροσεξία της άμυνας των γηπεδούχων έφερε τη μπάλα στη περιοχή τους κι εκεί ο Γκιρασί πλασάροντας με κεφαλιά (!) διαμόρφωσε το τελικό 1-3