Λειψία-Άουγκσμπουργκ 3-0: Εύκολα, απλά και τώρα Champions League

Η Λειψία ήθελε μια εύκολη νίκη και ει δυνατόν να έρθει από νωρίς και το κατάφερε. Οι τρεις πρώτες τις τελικές προσπάθειες ήταν στον στόχο και από το 6′ ως το 27′ το 3-0 έμοιαζε καταδικαστικό για την Άουγκσμπουργκ.

Το σκορ άνοιξε ο Σίμονς με κεφαλιά ψαράκι ύστερα από ωραία σέντρα του Οπεντά στο 6ο λεπτό και οι δυο τους άλλαξαν ρόλους τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Σίμονς αυτή τη φορά να τροφοδοτεί τον Οπεντά για το 2-0. Από τρία γκολ έκαστος ήδη στο πρωτάθλημα και τέσσερις ασίστ για τον Σίμονς.

Στο 27′ από τρομερή μετάβαση της Λειψίας ήρθε και το 3-0 από ασίστ του Πόουλσεν. Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε διαδικαστικό με την Λειψία να δίνει χώρο, να κάνει διαχείριση δυνάμεων ενόψει Γιουνγκ Μπόις και την Άουγκσμπουργκ επί τη ευκαιρία να δημιουργεί κάποιες καταστάσεις αλλά τον Μπλάζβιχ να είναι “κέρβερος” στην εστία.