«Περίπατος» στο ΟΑΚΑ (video)

Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα της Βενέτσια με 84-64 για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League και ανέβηκε στην τρίτη θέση του 4ου ομίλου. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ήθελε τη νίκη για να «πιάσει» την πρωταθλήτρια Ιταλίας στις 5 νίκες και την πήρε χωρίς να δυσκολευτεί και με εντυπωσιακή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Ένωση πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 17-11, ενώ στο ημίχρονο βρισκόταν στο +5 (25-26). Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, πάτησε... γκάζι σε επίθεση και άμυνα και με το επί μέρους 28-11, έκανε το σκορ 70-48 και τελείωσε το ματς.

«Άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ ο Μαυροειδής, ο οποίος είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, το έκανε ο Γκριν με 19 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 25-26, 28-11, 14-16