Χορταστική ισοπαλία στο Γερμανία-Γκάνα

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς η Γερμανία και η Γκάνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Προηγήθηκαν οι Γερμανοί, απάντησαν με δύο γκολ οι Γκανέζοι και ισοφάρισε ο Κλόζε.

Ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο εφετινό Μουντιάλ, ακόμα μία αναμέτρηση μεγάλων συγκινήσεων.

Το ματς ήταν από την αρχή πολύ ανοιχτό και η Γκάνα έδειξε ότι θα πουλούσε ακριβά το τομάρι της. Ωστόσο το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο οι ουρανοί των γκολ άνοιξαν. Η Γερμανία προηγήθηκε

με τον Γκέτσε στο 51' αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Αγιού ισοφάρισε για την Γκάνα. Οι Αφρικανοί πήραν θάρρος και στο 63' πέτυχαν 2ο γκολ με τον Ασαμόα Γκιάν αλλά στο 71' η χρυσή αλλαγή του Λεβ, ο Κλόζε, διαμόρφωσε το 2-2 και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Μουντιάλ μαζί με τον Ρονάλντο.

Γερμανία: Νόιερ, Ζερ.Μπόατενγκ (46' Μουατάφι), Μερτεζάκερ, Χούμελς, Χέβεντες, Λαμ, Κεντίρα (69' Σβαϊνστάιγκερ), Κρόος, Εζίλ, Γκέτσε (69' Κλόζε), Μίλερ.

Γκάνα: Ντάουντα, Άφουλ, Μένσα, Μπόι, Ασαμόα, Μουντάρι, Ράμπιου (78' Μπάντου), Άτσου (72' Ουακάσο), Κ.Π.Μπόατενγκ (52' Ζ.Αγιού), Α.Αγιού, Γκιάν.