Xαλαρά στους «4» ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν το παιχνίδι με τη δέουσα σοβαρότητα τουλάχιστον κατά το πρώτο ημίχρονο. Με προίκα το 1-0 του πρώτου αγώνα η ομάδα του Μίτσελ παρουσιάστηκε φανερά ανόρεχτη και αν ο βοηθός δεν είχε υποδείξει λανθασμένα σε θέση οφ-σάιντ τον Λίλα στη φάση του 21′ ο ΠΑΣ θα είχε κάνει γκολ.

Αντιλαμβανόμενος τη χαλαρή διάθεση των παικτών του ο Μίτσελ επιχείρησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα με τις αλλαγές των Φουστέρ και Φετφατζίδη. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς στο παιχνίδι του, έψαξε με μεγαλύτερη συνέπεια το γκολ το οποίο και πέτυχε στο 63′ με τον Μανιάτη.

Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα. Ο ΠΑΣ παράτησε την προσπάθεια αναλογιζόμενος ότι τον περιμένουν πιο σημαντικές προκλήσεις στο πρωτάθλημα και ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα ακόμη τέρμα με τον Αμπντούν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.