Πέντε παιχνίδια φωτιά για την παραμονή

Η γυναικεία ομάδα βόλλεϋ του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον ανώτερο Ηρακλή Κηφισιάς, μη μπορώντας να διευρύνει το σερί των καλών εμφανίσεων...

Δε συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού οι «πράσινες», με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-0 ο Παναθηναϊκός
από τον Ηρακλή Κηφισιάς, στο Ζηρίνειο. Το Τριφύλλι παρουσιάστηκε άνευρο, χωρίς δυνάμεις και ενέργεια, ηττούμενo βέβαια από μία ανώτερη ομάδα που είναι στις τρεις κορυφαίες της σαιζόν που διανύουμε. Πολλά τα λάθη για τον Παναθηναϊκό που δεν είχε συγκέντρωση στο ματς. Σε κακή μέρα βρέθηκε η Ανθή Βασιλαντωνάκη, ενώ σχετική βελτίωση παρουσίασε η Αργεντινή Χιμένα Πέρες.

O Γιώργος Ρούσης μετά τον αγώνα δήλωσε:

«Εμείς έπρεπε να διαχειριστούμε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, αλλά όπως φάνηκε δεν τα καταφέραμε κι αναλαμβάνω την ευθύνη της ήττας. Σήμερα το ματς χάθηκε από τα πολλά λάθη που κάναμε, αλλά έχουμε μπροστά μας 5 παιχνίδια φωτιά για να εξασφαλίσουμε την παραμονή».

Η εικόνα του ματς:

Στο πρώτο σετ, το Τριφύλλι αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή, γεγονός που δυσχέραινε τις παίχτριες να τελειώσουν τις επιθέσεις τους. Από νωρίς ο Ηρακλής άνοιξε την ψαλίδα (11-5), μέχρι το 19-14. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση ανέκαμψαν έχοντας όπλο το μπλοκ, έπαιξαν με μεγάλη συγκέντρωση κι έκαναν το come back μειώνοντας σε 23-21, ωστόσο η ομάδα της Κηφισιάς κατάφερε να πάρει το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο, οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν βελτιωμένες στην επίθεση, καταφέροντας μέχρι τα μέσα περίπου του σετ να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 9-11, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ηρακλής βελτίωσε αισθητά την υποδοχή του δίνοντας την ευκαιρία στην Ιβάνοβα να τελειώσει υποδειγματικά τις επιθέσεις της και μ΄ένα σερί 6-14 πήρε εύκολα το σετ με 25-16 για το 2-0.

Η ίδια εικόνα επαναλήφθηκε και στο τρίτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγά συνέχεια στο σκορ. Το 7-5 και το 11-9, έγινε γρήγορα 16-10, και απλά διατηρώντας τη διαφορά αυτή, ο Ηρακλής Κηφισιάς πήρε τη νίκη με 25-20 στο τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα.

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-20

Ηρακλής Κηφισιάς (Λάιος): Γκλιγκόροβιτς 4 (1 άσο, 3 μπλοκ), Καραγκούνη 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 31% άριστες), Ιβάνοβα 17 (13/40 επ., 4 άσοι, 42% υπ. – 11% άριστες),Γιώτα 10 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Δίωτη 11 (8/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κίτσου (λ., 58% υπ. - 33% άριστες) /Γέλιτς.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 5 (3/3 επ., 2 άσοι), Ιχτιάρη 1 (1/4 επ.), Βασιλαντωνάκη 7 (5/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πέρεζ 9 (7/28 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 33% άριστες), Καββαδία 2 (2/7 επ.), Νούσια 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. - 25% άριστες), Μυλωνά (λ., 33% υπ- 17% άριστες) / Μαλουσάρη, Σωτηρίου 5 (4/7 επ., 1 άσο, 62% υπ. - 38% άριστες), Γλύκα, Λιάγκη