Σέρρες: Πανσερραϊκός μπάσκετ: Λύγισε στην παράταση, ελπίζει όμως ακόμα…

01:03 30/5/2016 - Πηγή: ΕΡΤ

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του φετινού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ τερμάτισε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Πανσερραϊκού.

Η Σερραϊκή ομάδα γνώρισε την ήττα με 75-83 στην παράταση από τον Αστέρα Καβάλας, στον τελικό του φάιναλ φορ της Κομοτηνής. Ο μεγάλος τελικός ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη και κρίθηκε στην παράταση. Ο Αστέρας Καβάλας προηγήθηκε με 13-16 στην πρώτη περίοδο, αλλά ο Πανσερραϊκός με επί μέρους σκορ 30-18 στη 2η περίοδο πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (43-34) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο

ημίχρονο «έπεσαν… κορμιά». Ο Αστέρας Καβάλας με επιμέρους σκορ 7-26 στην 3η περίοδο πήρε το προβάδισμα στο σκορ με διψήφια διαφορά πόντων (50-60) και αργότερα με 58-65. Ο Πανσερραϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη και σε διάστημα τριών λεπτών ισοφάρισε σε 67-67 και οδηγήθηκε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Αστέρας Καβάλας πήρε τη νίκη με 75-83 και κατέκτησε το πρωτάθλημα ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά για αυτόν (είχε κατακτήσει και το κύπελλο). Μάλιστα ο Αστέρας Καβάλας αναδείχτηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία του και μετά από είκοσι ένα χρόνια , πρωταθλητής της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης.

Ο Πανσερραϊκός έχει παράπονα από τη διαιτησία υποστηρίζοντας ότι καταλογίστηκαν στους παίκτες του περισσότερα φάουλ. Μάλιστα στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο αποβλήθηκε ο Γιαβρόπουλος με πέντε φάουλ και ο Ιακωβίδης με παρατραβηγμένη τεχνική ποινή. Ο Πανσερραϊκός τερμάτισε 2ος στην τελική βαθμολογία, ελπίζει όμως σε άνοδο με πιθανές αναδιαρθρώσεις των κατηγοριών αλλά και συγχωνεύσεις ομάδων.

Δεκάλεπτα: 13-16, 43-34, 50-60, 67-67 (κ.α) 75-83 (παρ.)

Πανσερραϊκός (Ρούλης):Ιακωβίδης 12 (1), Μωϋσίδης 5, Σιδερίδης 13 (2), Λιάπης 5 (1), Μπουτάκογλου 5, Χατζηανδρέου 3, Γιαβρόπουλος 8 (1), Καρνάβας 22, Παπαγεωργίου, Ροϊδης 2.

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 17 (3), Μπόζης 1, Μαραβέγιας, Μαρκόπουλος 4, Ζωτίδης, Μουσίκας, Αθανασιάδης 30 (3), Λ. Παπαδόπουλος 15 (1), Μυζίου 5, Μπακιρτζής 9 (1), Μυτικόπουλος 2.

Στον μικρό τελικό : Αρίων Ξάνθης-Θύελλα Φερών 53-46

The post Σέρρες: Πανσερραϊκός μπάσκετ: Λύγισε στην παράταση, ελπίζει όμως ακόμα… appeared first on ert.gr.