ΤΣΣΚΑ - Μπάγερν 1-3, Μάντσεστερ Σίτι - Πλζεν 4-2

23:47 27/11/2013 - Πηγή: TNSite
Η Μπάγερν νίκησε 3-1 την ΤΣΣΚΑ στο χιονισμένο Χίμκι και είναι η μόνη που έχει το απόλυτο μετά από 5 αγωνιστικές και έκανε ρεκόρ στο CL με 10 σερί νίκες. Η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να της "κλέψει" την κορυφή, καθώς νίκησε 4-2 την Πλζεν

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε το "5 στα 5", καθώς νίκησε με 3-1 την ΤΣΣΚΑ στην Ρωσία και είναι η μόνη με το απόλυτο (το έχασε η Ατλέτικο).

Αριεν Ρόμπεν, Μάριο Γκέτσε

και Τόμας Μίλερ πέτυχαν τα γκολ των Βαυαρών στο Χίμκι, όπως και στο ντέρμπι με την Ντόρτμουντ στην Βεστφαλία πριν 4 μέρες (0-3).

Η Μπάγερν μάλιστα έκανε ρεκόρ, καθώς έγινε η πρώτη στην ιστορία του Champions League που φτάνει τις 10 συνεχόμενες νίκες!

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπάγερν 1-3

Σκόρερς: 62' πέν. Χόντα / 17' Ρόμπεν, 56' Γκέτσε, 66' πέν. Τόμας Μίλερ

Γήπεδο: "Αρένα Χίμκι", Χίμκι

Διαιτητής: Αντονί Γκοτιέ (Γαλλία)

Η Μπάγερν έπαιξε χωρίς επιθετικό, αλλά δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει και στα δύο ημίχρονα στο Χίμκι.

Ο Άριεν Ρόμπεν άνοιξε το σκορ στο 17' με εξαιρετικό αριστερό πλασέ στην κίνηση μετά από πάσα του Τόμας Μίλερ και ο Μάριο Γκέτσε με όμορφη ατομική προσπάθεια και σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 56'.

Ο Κεϊσούκε Χόντα μείωσε στο 62' με εκτέλεση πέναλτι και με τον ίδιο τρόπο ο Τόμας Μίλερ έκανε το 1-3 στο 65'.

Ρόμπεν, Γκέτσε και Τόμας Μίλερ είχαν σκοράρει και οι τρεις πριν τέσσερις μέρες στην μεγάλη νίκη με 3-0 επί της Ντόρτμουντ στην Βεστφαλία.

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Ναμπάμπκιν, Αλεξέι Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Σενίκοβ, Βέρνμπλουμ, Μιλάνοφ (90' Βιτίνιο), Ζούμπερ (68' Ράσμους Ελμ), Τόσιτς, Χόντα, Μούσα (80' Μπαζέλιουκ).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ραφίνια, Τζερόμ Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Λαμ (28' Τιάγκο Αλκάνταρα), Χάβι Μαρτίνεθ (79' Κίρχοφ), Κρόος, Τόμας Μίλερ, Ρόμπεν, Γκέτσε (88' Γιούλιαν Γκριν).

Μάντσεστερ Σίτι - Βικτόρια Πλζεν 4-2

Σκόρερς: 33' πέν. Αγκουέρο, 65' Νασρί / 43' Χόραβα, 69' Τετσλ

Γήπεδο: "Σίτι οφ Μάντσεστερ", Μάντσεστερ

Διαιτητής: Φιράτ Αϊντινούς (Τουρκία)

Η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Φραντίσεκ Ραιτόραλ χρησιμοποίησε το χέρι του στην μεγάλη περιοχή και ο Σέρχιο Αγκουέρο από το 11 βήματα άνοιξε το σκορ με το 6ο γκολ του στην φετινή διοργάνωση.

Οι Τσέχοι απάντησαν πριν το ημίχρονο, καθώς ο Τόμας Χόραβα έκανε το 1-1 στο 43', "εκτελώντας" τον Τζο Χαρτ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή.

Ο Σαμίρ Νασρί στο 65' έδωσε ξανά προβάδισμα στους "πολίτες" με πλασέ στην κίνηση, έπειτα από σέντρα του Χεσούς Νάβας, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 ο Στάνισλαβ Τετσλ από ασίστ του Κόλαρ.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Μάικα Ρίτσαρντς, Ντεμιτσέλις, Λέσκοτ, Κολάροβ, Χάβι Γκαρθία, Φερναντίνιο, Μίλνερ, Νασρί, Αγκουέρο, Τζέκο.

ΠΛΖΕΝ: Κοζάτσικ, Ραϊτόραλ, Τσιζόβσκι, Προχάζκα, Λιμπέρσκι, Χοράβα, Χόρβατ, Πετρζέλα, Ντούρις, Κόλαρ, Τετσλ.