Ρεάλ - Γαλατάσαράι 4-1, Γιουβέντους - Κοπεγχάγη 3-1

23:45 27/11/2013 - Πηγή: TNSite
Με 10 παίκτες η Ρεάλ νίκησε 4-1 την Γαλατάσαράι στην Μαδρίτη και πήρε την πρόκριση, ενώ η Γιουβέντους με χατ-τρικ του Βιντάλ επικράτησε 3-1 την Κοπεγχάγης και ανέβηκε στην 2η θέση

Ρεάλ - Γαλατάσαράι 4-1

Σκόρερς: 37' Μπέιλ, 51' Αρμπελόα, 63' Ντι Μαρία, 81' Ίσκο / 38' Ουμούτ Μπουλούτ

Γήπεδο: "Σαντιάγκο Μπερναμπέου", Μαδρίτη

Διαιτητής: Γουίλιαμ Κόλουμ (Σκωτία)

Στο 26ο λεπτό η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σέρχιο Ράμος.

Ο Ισπανός κράτησε δύο φορές τον Ουμούτ Μπουλούτ, ο οποίος ήταν έτοιμος να βγει τετ-α-τετ με τον Κασίγιας,

έπεσε έξυπνα και εκτός από το φάουλ κέρδισε και την αποβολή του αντιπάλου του.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η "βασίλισσα" κατάφερε να ανοίξει αυτή το σκορ, με τον Γκάρεθ Μπέιλ να κάνει το 1-0 στο 37' με εντυπωσιακή μακρινή εκτέλεση φάουλ, με τον τερματοφύλακα, Εράι Ιστσάν, να φέρει πάντως ευθύνη.

Ένα λεπτό μόλις αργότερα απάντησαν οι Τούρκοι, με τον Ουμούτ Μπουλούτ να κάνει το 1-1 στο 38' , νικώντας στο τετ-α-τετ τον Κασίγιας, έπειτα από την φοβερή ασίστ του Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Η Ρεάλ προηγήθηκε ξανά στο 51' με τον Άλβαρο Αρμπελόα, έπειτα από ασίστ του Άνχελ ντι Μαρία και το 3-1 έγινε στο 63' με τους ίδιους πρωταγωνιστές, αλλά με σκόρερ τον Αρχεντινό και δημιουργό τον Ισπανό.

Ο Ίσκο στο 81' έκανε το 4-1, καθώς "χόρεψε" την τουρκική άμυνα, κέρδισε μία κόντρα, "χόρεψε" έναν ακόμη αμυντικό και με πλασέ νίκησε στο τετ-α-τετ τον Εράι Ιστσάν.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Αρμπελόα, Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Ιγιαραμέντι, Ίσκο, Μπέιλ, Ντι Μαρία, Χεσέ Ροντρίγκεθ.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Εράι Ιστσάν, Εμπουέ, Γκιοκχάν Ζαν, Σετζού, Νουνκέ, Φελίπε Μέλο, Σελτσούκ Ινάν, Μπρούμα, Αμραμπάτ, Ντρογκμπά, Ουμούτ Μπουλούτ.

*κόκκινη 26' Σέρχιο Ράμος

Γιουβέντους - Κοπεγχάγη 3-1

Σκόρερ: 29' πεν., 60' πέν. και Βιντάλ / 56' Μέλμπεργκ

Γήπεδο: "Γιουβέντους Στέιντιουμ", Τορίνο

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Ο Λαρς Γιάκομπσεν αψυχολόγητα χρησιμοποίησε το χέρι του μέσα στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι η Γιουβέντους, με το οποίο ο Αρτούρο Βιντάλ έκανε το 1-0 στο 29' για τους Ιταλούς.

Η απάντηση από τους Δανούς ήρθε στο 56', από έναν Σουηδό, τον Όλαφ Μέλμπεργκ, ο οποίος σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του και έκανε το 1-1 με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Μέλμπεργκ όμως τρία λεπτά αργότερα ανέτρεψε στην περιοχή τον Πίρλο και η "Γιούβε" κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, ο Βιντάλ ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, ευστόχησε και πάλι, κάνοντας το 2-1 στο 60'.

Ο Χιλιανός στο 63' ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του, κάνοντας το 3-1 με εξαιρετική κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Πολ Πογκμπά.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (3-5-2): Μπουφόν, Μαρτίν Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Βιντάλ, Πογκμπά, Πίρλο, Παντοΐν, Κουάντουο Ασαμόα, Τέβες, Γιορέντε.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Βίλαντ, Γιάκομπσεν, Μέλμπεργκ, Σίγκουρντσον, Μπένγκτσον, Ντιλέινι, Κλαουντεμίρ, Μπολάνιος, Γκίσλασον, Τουτού, Γιόργκενσεν.