Αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός, ήττα 54-58 από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Αν και έλεγχε το παιχνίδι για πάνω από 35 λεπτά, ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία οδυνηρή, εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης, με σκορ 58-54. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να παίξουν ένα «κοντρόλ-μπάσκετ», παγιδεύοντας τον αντίπαλό τους, στο ρυθμό τους, ωστόσο τελικά, έπεσαν οι ίδιοι μέσα στην παγίδα τους.

Η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Παναθηναϊκού

(ο Διαμαντίδης προερχόταν από τραυματισμό) και με σφιχτή άμυνα στα τελευταία λεπτά, δημιούργησε ασφυξία στην ελληνική ομάδα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 5 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-27, 49-44, 54-58

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Μπράμος 11(3), Μασιούλις 5(1), Καπόνο 4, Ούκιτς 8(5ρ), Λάσμε 2, Τσαρτσαρής 8(1τρ, 7ρ), Διαμαντίδης 3(0/5τρ, 7ρ, 6ασ), Γκιστ 5(1τρ, 7ρ), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 8(3ασ)

Ρεάλ: Ντρέιπερ 4(5ρ), Φερνάντεθ 8(1), Σουάρεθ, Ρέγες 13(1), Μίροτιτς 3, Ροντρίγκεθ 6(2), Ετσέιμερ 11(1τρ, 5ρ), Μπέγκιτς 6(5ρ), Κάρολ(5ρ), Γιουγ 7(1)