Ο Ολυμπιακός νικητής στο ντέρμπι των «αιωνίων»

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι των «αιωνίων» με τον Ολυμπιακό να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 3-1, παρότι οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τον Μπεργκ ο οποίος δέχτηκε μια εκπληκτική κάθετη πάσα του Λέτο και έδειχνε πιο επικίνδυνος,

φτάνοντας πολύ κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα με πιο σημαντική τη φάση μια του Ταυλαρίδη στο 28’.

Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Καμπιάσο στο 38’, με ένα τέρμα στο οποίο ο βοηθός υπέδειξε αρχικά οφσάιντ τον Ντομίνγκες, όμως ο διαιτητής Κύζας πήρε πάνω του τη φάση και κατακύρωσε το γκολ, εκτιμώντας ότι ο μεσοεπιθετικός των Πειραιωτών δεν επηρέαζε τη φάση. Επρόκειτο πάντως για λάθος απόφαση του Κύζα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς. Πίεσαν περισσότερο την άμυνα του Παναθηναϊκού αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στις λίγες αλλά καλές φάσεις που δημιούργησαν. Και το σουτ του Φουστέρ στο 55' κατέληξε άουτ όπως επίσης και το σουτ του Μασουακού ενώ το φάουλ του Φορτούνη το έβγαλε κόρνερ ο Στιλ στο 73'.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με μόνο μία φάση σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Κι αυτή του Μαμούτσε στο 77'. Οταν τον έβγαλε ο Μπεργκ στον κενό χώρο ο Ρομπέρτο είχε γλιστρήσει και δεν ήταν στο τέρμα αλλά το πλασέ του από πολύ μακριά κατέληξε

Το 2-1 για τον Ολυμπιακό έκανε ο Ντα Κόστα στο 87΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ιντέγε στο 89΄.

MVP: Εστέμπαν Καμπιάσο. Ο Αργεντινός μέχρι το 80' όταν και αντικαταστάθηκε ήταν το Α και το Ω του Ολυμπιακού

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μασουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (81' Πουλίδο), Φορτούνης, Τσόρι (62' Πάρντο), Φουστέρ (81' Ερνάνι), Ιντέγε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Ταυλαρίδης, Μολέδο, Πράνιτς, Κουτρουμπής (89' Πέτριτς), Αμπέντ, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (71' Εσιέν), Λέτο (74' Μαμούτε), Μπεργκ

The post Ο Ολυμπιακός νικητής στο ντέρμπι των «αιωνίων» appeared first on KoolNews.