JUPILER LEAGUE-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σερκλ Μπριζ-Ζούλτε Βάρεγκεμ: 2-2
(Καμπανανγκά 72', Σουκουτά Πασού 78' πεν.-Γιόργκενσεν 19', Καγιά 44')

Στ 2-2 κόλλησαν Σερκλ Μπριζ και Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Η Ζούλτε πήρε κεφάλι στο σκορ στο 19ο λεπτό χάρη σε γκολ του Γιόργκενσεν, ενώ στο 44' ο Καγιά έκανε το 2-0. Ωστόσο στο 45' οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Ρόσι με κόκκινη και η Σερκλ μείωσε με τον Καμπανανγκά στο 72'. Μάλιστα στο 78ο λεπτό ο Σουκουτά Πασού έφερε στα ίσα

το μας και στο 81' η Ζούλτε έμεινε με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Σκούλασον.

Κορτράικ-Βέστερλο: 6-0
(Σαντινί 18', 28', 53', 73', Σεβαλιέ 37', 75')

Ξέσπασε στην Βέστερλο η Κορτράικ καθώς τη διέσυρε με 6-0.

Η Κορτράικ άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Σαντινί, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 28' έκανε το 2-0. Ο Σεβαλιέ τριπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 37' και ο Σαντινί με δύο ακόμη γκολ στο 53' και στ 73', έγραψε το 5-0. Το τελικό 5-0 έκανε ο Σεβαλιέ στο 75ο λεπτό.

Οστάνδη-Σαρλερουά: 1-3
(Μουσονά 77'-Κεμπανό 59', 90+1' πεν., Φορέ 64')

Μεγάλο διπλό πανηγύρισε η Σαρλερουά επί της Οστάνδης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κεμπανό στο 59ο λεπτό και στο 64' ο Φορέ έκανε το 2-0. Η Οστάνδη μείωσε με τον Μουσονά στο 77', αλλά στα καθυστερήσει ο Κεμπανό με πέναλτι διαμόρφωσε το τλεικό 3-1.

Λόκερεν-Μουσκρόν: 1-0
(Μάριτς 36' πεν.)

Σηαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Λόκερεν επί της Μουσκρόν και βλέπει Ευρώπη.

Η Λόκερεν άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με το πέναλτι του Μάριτς και στη συνέχεια κράτησε στην άμυνα και πανηγύρισε τη νίκη. Στις καθυστερήσεις η Μουσκρόν έχασε με κόκκινη τον Ντελακούρτ