Ούτε τώρα η ΑΕΚ

20:22 21/2/2015 - Πηγή: AEK365

Παραμένει σε άσχημη κατάσταση η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, που δεν κατάφερε να [άρει κάτι καλό ούτε στη Σύρο. Η Ένωση γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Φοίνικα για την 17η αγωνιστική της Volleyleague.

Το ματς

Η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά πέρασε μπροστά στο σκορ(3-4), αλλά από εκεί και πέρα έδειξε να χάνει έδαφος και έμεινε πίσω (16-12). Ο Φοίνικας χτύπησε στις

αδυναμίες της Ένωσης κι έτσι κατάφερε να φτάσει εύκολα στο 1-0 στα σετ.
Τα λάθη στοίχησαν στην ΑΕΚ και στη συνέχεια, αφού η ομάδα της Σύρου κατάφερε με άνεση να πάρει προβάδισμα (8-2). Στη συνέχεια, τίποτα δεν άλλαξε, ο ρυθμός παράμεινε ίδιος και το 2-0 στα σετ ήταν γεγονός.
Η αντίδραση από τους «κιτρινόμαυρους» δεν ήρθε ούτε στο τρίτο σετ. Εκεί, ο Φοίνικας κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη της ΑΕΚ σε σερβίς και υποδοχή και δημιούργησε γρήγορα ένα υπέρ της σκορ (20-13), με αποτέλεσμα να φτάσει και στο τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-16, 25-26, 25-15.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 3 (3/7 επ), Μιγιαήλοβιτς 12 (8/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 83% υπ - 58% άριστες), Ντάμποβιτς 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 9 (2/4 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 12 (8/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 8 (6/14 επ, 2 άσσοι, 100% υπ - 67% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 53% υπ - 41% άριστες), Πέκμανς 4 (4/6 επ, 50% υπ - 25% άριστες).

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Οικονόμου 3 (1/10 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες), Ίλιτς 11 (6/22 επ, 5 μπλοκ), Χριστοφίδης 3 (1/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίου 3 (3/14 επ, 55% υπ - 29% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/1 επ), Ανδρεάδης 4 (3/8 επ, 1 άσσος) / Γκούζντα (λ, 61% υπ - 39% άριστες), Δανιάς, Μιχαλόπουλος, Χατζόπουλος 4 (3/4 επ, 1 άσσος).