LIGUE 1- 26η αγωνιστική

Μπαστιά-Λιλ: 2-1
(Σιό 22', Αγιτέ 40'-Μέντες 17')

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε η Μπαστιά επί της Λιλ.

Στο 17ο λεπτό ο Μέντες άνοιξε το σκορ για τη Λιλ, αλλά στο 22' ο Σιό έφερε στα ίσα το σκορ. Τη νίκη στην Μπαστιά έδωσε ο Αγιτέ με γκολ στο 40ο λεπτό.

Καέν-Λανς: 4-1
(Φερέ 7', Σάλα 35', 75', Μπαζίλε 36'-Ελ Γιαντεγιαουί 45')

Μεγάλη νίκη με 4-1 πήρε η Καέν

κόντρα στη Λανς.

Μόλις στο 7ο λεπτό η Καέν πήρε κεφάλι στο σκορ με το πέναλτι του Φερέ, ενώ οι Σάλα και Μπαζίλε στο 35' και στο 36' έκαναν το 3-0. Η Λανς μείωσε με τν Ελ Γιαντεγιαουί στο 45ο λεπτό, αλλά στο 75' ο Σάλα με το 2ο του προσωπικό τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ρεν-Μπορντό: 1-1
(Ντεπ 11'-Καζρί 77' πεν.)

Στο 1-1 κόλλησαν Ρεν και Μπορντό.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Ντεπ, αλλά στο 77' ο Καζρί με πέναλτι έκανε το 1-1.

Παρί Σεν Ζερμέν-Τουλούζ 3-1
(26', 48' Ραμπιό, 74' Σίλβα/ 51' Μπεν Γέντερ)
Η Παρί Σεν Ζερμέν μετρούσε δυο ισοπαλίες τις δυο προηγούμενες αγωνιστικές επομένως η νίκη σήμερα, κόντρα στη Τουλούζ, ήταν μονόδρομος με τη πρωταθλήτρια Γαλλίας να επικρατεί με 3-1.
Στο 27' ο Ιμπραΐμοβιτς πατάει στον Αντριέν Ραμπιό και ο Γάλλος μέσος με δυνατό σουτ κάνει το 1-0.
Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Παστόρε από τα δεξιά ζαλίζει τους αντίπαλους αμυντικούς, μπαίνει στη μεγάλη περιοχή και τη κατάλληλη στιγμή βγάζει τη σέντρα με τον Ραμπιό να μπαίνει στη πορεία της μπάλας και να τη στέλνει στα δίχτυα για το 2-0.
Στο 51' η Τουλούζ μπήκε ξανά στο παιχνίδι με κεφαλιά του Μπεν Γέντερ αλλά στο 74' ο Μπαχεμπέκ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Τιάγκο Σίλβα με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Μετά από δυο σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, η Παρί επέστρεψε στις νίκες και είναι στη κορυφή περιμένοντας να δει τι θα κάνουν αύριο Λιόν και Μαρσέιγ.