23:49 3/12/2014 - Πηγή: AEK365

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΣΠΑΝΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32'

Γρανάδα-Κόρδοβα: 1-0
(Κόρδοβα 27')

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση έχει πλέον η Γρανάδα που κέρδισε με 1-0 την Κόρδοβα.

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Κόρδοβα στο 27ο λεπτό, ενώ στο 71' αποβλήθηκε ο Εκένγκ των φιλοξενουμένων.

Ουέσκα-Μπαρτσελόνα: 0-4
(Ράκιτιτς 12', Ινιέστα 16', Πέδρο 39', Ραφίνια 72')

Εύκολη νίκη με 4-0 πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Ουέσκα και ουσιαστικά έχει περάσει από

σήμερα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος και στο 12ο λεπτό ο Ράκιτιτς με όμορφη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ. Στο 16ο ο Ινιέστα με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα γκολ των Καταλανών και στο 39' ο Πέδρο έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ραφίνια στο 72ο λεπτό.

Οσπιταλέτ-Ατλέτικο Μ.: 0-3
(Γκρισμάν 66', Γάμπι 81' πεν., Ροντρίγκες 90+2')

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ατλέτικο, που κέρδισε με 3-0 την Οσπιταλέτ μέσα στην έδρα της. Το 1-0 πέτυχε ο Γκρισμάν στο 66ο λεπτό και στο 81' ο Γκάμπι με πέναλτι έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις.

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια-Μάλαγα: 1-1
(Τοτσέ 68'-Καμάτσο 11')

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης για τη Μάλαγα, που πήρε ισοπαλία 1-1 από τη λα Κορούνια μέσα στ «Ριαθόρ».

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Καμάτσο στο 11ο λεπτό, αλλά στο 68' ο Τοτσέ έκανε το 1-1.

Σεβίλλη-Σαμπαντέλ: 5-1 (6-1)
(Γκαμεϊρό 35', Άσπας 59', 60, 62', Ντεουλοφέου 81'-Κογιαντές 22' πεν.)

Στους 16 του Κυπέλλου η Σεβίλλη, που κέρδισε με 5-1 την Σαμπαντέλ με τον Άσπας να γράφει ιστορία.

Η Σανταμπέλ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με το πέναλτι του Κογιαντές, αλλά στο 35' ο Γκαμεϊρό έφερε στα ίσα το σκορ. Από εκεί και πέρα η σεβίλλη πάτησε γκάζι και από το 59' ως το 62' ο Άσπας πέτυχε χατ τρικ κι έκανε το 4-1. Μάλιστα αυτό ήταν και το 2ο γρηγορότερο χατ τρικ όλων των εποχών. Το τελικό 5-1 έκανε ο Ντεουλοφέου στο 81ο λεπτό.