ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΣΠΑΝΙΑΣ- ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΣΕΒΙΛΛΗ- ΣΑΡΑΓΟΣΑ: 3-0
Γήπεδο: Σάντσεθ Πιθχουάν

Εύκολη πρόκριση πέτυχε η Σεβίλλη που νίκησε με 3-0 τη Σαργόσα.

Στο 16ο λεπτό ο Λέο Φράνκο είπε όχι σε τετ α τετ με τον Νεγρέδο, ενώ στο 26' αποβλήθηκε ο Φερνάντεθ της Σαραγόσα. Έτσι η Σεβίλλη βρήκε χώρους και άνοιξε το σκορ στο 36' με κοντινό πλασέ του Νεγρέδο. Η Σεβίλλη πέτυχε και δεύτερο γκολ

στο 45' με τον Ράκιτιτς, ο οποίος έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ.

Στο 65' η Σεβίλλη κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Γκονζάλεθ και ο Νεγρέδο από τα 11 μέτρα έγραψε το 3-0. To τελικό 4-0 έκανε στο 90+2' ο Μανού ντελ Μοράλ

ΣΕΒΙΛΛΗ: Λόπεθ, Ναβάρο, Σπάχιτς, Φάζιο, Σισίνιο, Μέντελ (54' Ντελ Μοράλ), Κοντόγκμπια, Ράκιτιτς, Ρέγιες (75' Στεφάνοβιτς), Νάβας, Νεγρέδο (71' Μπαμπά)

ΣΑΡΑΓΟΣΑ: Φράνκο, Φερνάντεθ, Λανθάρο, Σαπουνάρου, Παρέδες, Γκονζάλεθ, Ροντρίγκεθ (51' Έκτορ), Μάρι, Ζουκουλίνι (70' Μοβίγια), Βιλτσές, Άλαμο (33' Ορτί).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ- ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 1-1
Γήπεδο: Μεστάγια

Στο 1-1 έμεινε η Βαλένθια με τη Ρεάλ, η οποία πανηγύρισε και τη π΄ροκριση χάρη στη νίκη της με 2-0 στο πρώτο ματς.

Μόλις στο 2ο λεπτό το σουτ του Τίνο Κόστα κάπου βρήκε και πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 3' η κεφαλιά του Βαλντές πέρασε μόλις άουτ. Στο 7' ο Γκουαΐτα απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Κριστιάνο, ενώ στ 15' τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Κασίγιας. Στο 30' ο Αντάν είπε όχι σε σουτ του Βαλντές, ενώ στο 37' ήταν η σειρά του Γκουαΐτα να σταματήσει τον Ντι Μαρία. Η Ρεάλ άνοιξε τελικά το σκορ στο 44ο λεπτό, καθώς ο Αλόνσο έβγαλε όμορφη μπαλιά στον Μπενζεμά κι εκείνος πλάσαρε ιδανικά

Η Ρεάλ έμεινε με 10 παίκτες στο 50' λόγω αποβολής του Κοεντράο και στ επόμενο λεπτό ο Τίνο Κόστα έφερε στα ίσα το ματς. Στο 65' το σουτ του Κόστα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 83' ο Αντάν είπε όχι σε σουτ του Βαλντές. Στο 89' αποβλήθηκε και ο Ντι Μαρία.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Γκουαΐτα, Σισοκό, Ρ.Κόστα, Ραμί, Περέιρα, Τ.Κόστα, Ρουίθ (58' Πιάτι), Βιέρα, Ζόνας (70' Κανάλες), Γκουαρδάδο (46' Μπανέγκα), Βαλντές.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας (16'Αντάν), Βαράν, Αρμπελόα, Αλμπιόλ, Κοεντράο, Αλόνσο, Κεντίρα, Ντι Μαρία, Οζίλ (53' Νάτσο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (74' Μόντριτς).