19:36 15/2/2015 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 26η Αγωνιστική

Χάμιλτον-Αμπερντίν 0-3
(6' Κονσίντιν, 8' Τζακ, 88' ΜακΓκιν)
Η προσπάθεια της Αμπερντίν να φτάσει τη πρωτοπόρο Σέλτικ συνεχίζεται αφού συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της επικρατώντας στην έδρα της Χάμιλτον με 3-0. Πλέον, η Αμπερντίν είναι στο -3 από τη Σέλτικ αλλά με παιχνίδι περισσότερο.
Ουσιαστικά, το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο όταν η Αμπερντίν έκανε το 0-1 με τον Άντριου Κονσίντιν μόλις στο έκτο λεπτό και δυο λεπτά αργότερα ο Ράιαν Τζακ διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους

που παραμένουν αήττητοι για 12η σερί αγωνιστική.
Στην επανάληψη, οι όποιες ελπίδες της Χάμιλτον εξανεμίστηκαν μέσα σε οκτώ λεπτά, διάστημα στο οποίο ο Ζέσους Γκαρσία Τένα δέχτηκε δυο κίτρινες κάρτες αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.
Το τελικό 0-3 για την Αμπερντίν διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό με τέρμα του Νίαλ ΜακΓκιν.