Στο F4 με θρίλερ ο ΠΑΟ

00:21 6/4/2012 - Πηγή: AEK365

Τα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, ήταν μέσα στην ένταση, τη νευρικότητα, το άγχος. Καμία ομάδα δεν έφυγε με πάνω από 2 πόντους διαφοράς, μεξαίρεση το αρχικό 2-6 της Μακάμπι ενόσω ο Παναθηναϊκός είχε αρχίσει με 0/3 τρίποντα! Οι πράσινοι λογίκεψαν το παιχνίδι τους, ακούμπησαν την μπάλα στους ψηλούς κι οι 6 γρήγοροι πόντοι του Μπατίστ ισορόπησαν άμεσα την αναμέτρηση. Το τρίποντο του Μπούρστεϊν στα 25'' διαμόρφωσε το 18-20 για το πρώτο δεκάλεπτο. Πόντο-πόντο- φάση-φάση και μπάλα-μπάλα παίχτηκε το μεγαλύτερο

μέρος της δεύτερης περιόδου. Με τη διαφορά ότι η είσοδος του Καϊμακόγλου στο παρκέ έδωσε κι άλλη ενέργεια στην άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό, και παρά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και αρκετές δεύτερες επιθέσεις της Μακάμπι άρχιζε να δημιουργεί βλέψεις δημιουργίας διαφοράς. Η αφορμή ήρθε στην τεχνική ποινή του Ντέιβιντ Μπλατ στα 4'39'' για το ημίχρονο αφού από εκεί κι έπειτα η διαφορά ξεπέρασε πια και τους 4 πόντους. Ο Διαμαντίδης κι ο Γιασικεβίτσιους άρχισαν να παίρνουν τις πιο πολλές επιθέσεις με τον πρώτο να σκοράρει ως επί το πλείστον από τις βολές και τον Σάρας να βάζει πέντε συνεχόμενους για το +9, 39-30, λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με 41-32. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκλεινε το πρώτο 20άλεπτο με 2/13 τρίποντα πληρώνοντας έτσι την αστοχία της από την περίμετρο και την επιμονή της να σουτάρει από έξω αντί να φορτώσει τους ψηλούς της στη ρακέτα.

Πιο αποφασιστικός σε σχέση με το α' ημίχρονο μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός. Με καλάθια από τους Περπέρογλου και Διαμαντίδη να σκοράρουν βρέθηκε στο +12 (46-34) στο 21ο λεπτό του αγώνα.Δεν πρόσεξε όμως την άμυνα του και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών δέχτηκε ένα γρήγορο και εκκωφαντικό 10-0 από την Μακάμπι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Οχαγιόν ο οποίος μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση βρέθηκε μόνος του έξω από τα 6.75μ. Μάλιστα, η Μακάμπι ισοφάρισε σε 46-46, όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 7-0 χάρη σε δύο μακρινά σουτ των Περπέρογλου, Γιασικεβίτσιους και ένα τρίποντο του Καϊμακόγλου που έκανε χιλιάδες κόσμου να πανηγυρίζουν όρθιοι.

Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Μπλατ, ο Περπέρογλου με τρίποντο έγραψε το 56-46 (το σερί έφτασε στο 10-0), ενώ με ένα πολύ δύσκολο εύστοχο σουτ δύο πόντων ο Βουγιούκας έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 12 πόντους (62-50), πριν τελικά ο Μπουρστάιν κάνει το 62-53 του γ' δεκάλεπτου.

Ο παίκτης που δημιούργησε ένα μίνι-πρόβλημα στον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ήταν ο Σχορτσανίτης. Με τρεις επιθέσεις έδωσε σκορ στην ομάδα του αλλά οι «πράσινοι» δεν αιφνιδιάστηκαν αυτή την φορά. Ο Διαμαντίδης ήταν ο ηγέτης του... Δημιουργούσε και εκτελούσε και παρά τα σημαντικά καλάθια που έβαλε η Μακάμπι, η διαφορά έμενε σταθερά στους δέκα και πάνω...

Τα μεγάλα αν και τραβηγμένα σουτ του Μπλου, κρατούσαν την Μακάμπι μέσα στο ματς (73-67) 3.42΄πριν το φινάλε... Όταν η διαφορά έπεσε, οι «πράσινοι» με Μάριτς και Βουγιούκα να σκοράρουν, δεν σάστισε. Αμυντικά όμως δεν στάθηκε στο ύψος του. «Έφαγε» εύκολους πόντους και δεν