21:09 20/9/2014 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE-8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Οστάνδη-Γάνδη: 1-3
(Σιανί 43' πεν.-Πολέ 14', Ντεπουάτρ 84', 90+1')

Διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής απ' την Άντερλεχτ η Γάνδη, που κέρδισε με 3-1 την Οστάνδη.

Η Γάνδη άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό για τη Γάνδη, αλλά ο Σιανί με πέναλτι στο 43' έκανε το 1-1. Η Γάνδη έχασε με κόκκινη τον Κουμς στο 45', ωστόσο έκανε το 2-1 στο 84' με τον Ντεπουάτρ και στο 90+1' ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-1.

Βέστερλο-Λιρς: 6-1
(Γκουονονγκμπέ 30', Ολάντ 41', 45+3', Κόφι 52', 73', Σκουτέρντεν

89'-Χαφέζ 22')

Εύκολη νίκη με 6-1 πανηγύρισε η Βέστερλο επί της Λιρς.

Η Λιρς άνοιξε το σκορ με τον Χαφέζ στο 22ο λεπτό, αλλά στο 30' ο Γκουονονγκμπέ ισοφάρισε και ο Ολάντ με 2 γκολ στο 41' και στο 45+3' έκανε το 2-1 για τη Βέστερλο. Το 4-1 για τη Βέστερλο έγραψε ο Κόφι στο 52' και ο ίδιος έκανε και το 5-1 στο 73'. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε στο 89' ο Σκουτέρντεν.

Άντερλεχτ-Σερκλ Μπριζ: 3-2
(Μίτροβιτς 7', Σουάρες 45', Ναχάρ 79'-Μπούιλ 17', Καμπανάνγκα 89')

Σταθερά στην κορυφή παραμένει η Άντερλεχτ που επικράτησε με 3-2 της Σερκλ.

Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με τον Μίτροβιτς, ενώ ο Μπούιλ ισοφάρισε στο 17'. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 45ο λεπτό με τον Σουάρες και στο 79' ο Νάχαρ έκανε το 3-1. Η Σερκλ μείωσε στο 89ο λεπτό με τον Καμπανάνγκα.

Μουσκρόν-Γκενκ: 1-2
(Ντιαμπί 86'-Σισέ 53', Μπογιό 82')

Με το διπλό (2-1) απέδρασε από την έδρα της Μουσκρόν η Γκενκ .

Η Γκενκ άνοιξε το σκορ με τον Σισέ στο 53ο λεπτό, ενώ στο 82' ο Μπογιό έκανε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιαμπί μείωσε σε 2-1.