Πρωταθλήτρια χειμώνα η ΤΣΣΚΑ

20:27 10/11/2012 - Πηγή: AEK365

Με πρωταγωνιστή τον Αχμέντ Μουσά που πέτυχε δυο γκολ φτάνοντας τα 7 σε δέκα αγώνες, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε νικηφόρα από το Κράσνονταρ επικρατώντας της Κούμπαν με 3-1 και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια χειμώνα στην Ρωσία καθώς βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μπροστά από την Ανζί που έχει αγώνα λιγότερο.
Ο Μουσά στο

35ο έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με την Κούμπαν να ισοφαρίζει με πέναλτι που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι στο 44ο λεπτό με τον Οζμπιλίζ. Στην επανάληψη μέσα σε πέντε λεπτά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας "καθάρισε" το παιχνίδι με τον Μουσά (51') και τον Ελμ (56').
Από την τέταρτη θέση ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο η Τέρεκ Γκρόζνι που κέρδισε 2-1 την ουραγό Μορντόβια. Η ομάδα από την Τσετσενία επέστρεψε στις επιτυχίες μετά τις ήττες από ΤΣΣΚΑ και Ανζί χάρη στα τέρματα των Λεζάρ (16') και Αΐλτον (66'). Η Μορντόβια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Μουχαμέτσιν.