Ο Λίνος έδειξε τον δρόμο

20:28 12/10/2014 - Πηγή: AEK365

Στο ντέρμπι της περιφέρειας ο ΚΑΟΔ American Genetics είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο διάστημα της και νίκησε εντός έδρας τα Τρίκαλα Bc Aries με 62-57. Πρωταγωνιστές της νίκης της δραμινής ομάδας ήταν ο Τερόν Τζόνσον και ο Λίνος Χρυσικόπουλος, που επέστρεψε δυναμικά στην δράση μετά από πολύμηνη απουσία. Με πολύ καλή άμυνα ο ΚΑΟΔ

American Genetics προηγήθηκε με 29-20 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-23.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό και μείωσαν στο καλάθι (41-39) 1' και 20'' πριν την λήξη του δεκαλέπτου και στον πόντο (42-41) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Ο ΚΑΟΔ American Genetics, ωστόσο, αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 12-3 αύξησε το προβάδισμα του στους 10 (54-44) περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη της συνάντησης.
Ένα λεπτό αργότερα με 3' και 48'' να απομένουν για το τέλος, οι γηπεδούχοι με καλάθι του Χρυσικόπουλου ανέβασαν την διαφορά στους 12 (58-46). Τα Τρίκαλα Bc Aries προσπάθησαν να... επιστρέψουν στο ματς και μείωσαν την διαφορά μέχρι την τελική των πέντε πόντων (62-57).

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 29-23, 42-39, 62-57.