«Τσάμπα»-ήττα η ΑΕΚ στην Αμαλιάδα...

19:14 12/10/2014 - Πηγή: AEK365

Μια ήττα που αδικεί την προσπάθεια, αλλά και την εικόνα της γνώρισε η ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Α1, πληρώνοντας για δεύτερο συνεχόμενο επίσημο παιχνίδι ότι «έσβησε» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η Ένωση ξεπέρασε το σοκ του 1ου 10λέπτου (22-10), ροκανίζοντας τη διαφορά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (41-37), παρότι η διαφορά είχε φτάσει και τους 15 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ένα σερί 11-0 όμως με πρωταγωνιστές τους Μιλόσεβιτς και Σαρικόπουλο άλλαξε τις

ισορροπίες και κάπου εκεί ανέλαβε ο Πολυτάρχου να βάλει φωτιά στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μείωσε, αρχικά, σε 47-45 στο 15' με τρίποντο του Κασμίρ Ράιτ ενώ ο Ζήσης Σαρικόπουλος ισοφάρισε σε 49-49 στο 16'. Με ένα νέο καλάθι του Αμερικανού γκαρντ, η «Βασίλισσα» πέρασε μπροστά με 51-49, πριν ο Ρόμπερτ φέρει εκ νέου το ματς στα ίσια (51-51) στο 17'. Ισόπαλία και με τη λήξη της περιόδου (55-55).

Στην τελευταία περίοδο ο Κόροιβος διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και 4,5 λεπτά πριν από τη λήξη. Ο Ντούσαν Σάκοτα έφτασε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (64-63), όμως ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων οδήγησε στο 75-63 και ουσιαστικά έγειρε υπέρ τους την πλάστιγγα.

Διαιτητές: Σχινάς - Ψαριανός - Τζαφλέρης
Τα δεκάλεπτα: 22-10, 41-37, 55-55, 80-67.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Μάγκετ 10 (1 τριπ., 5 ασισ.), Ρόμπερτ 18 (2), Γιαννακίδης 10 (2), Αγγελόπουλος 6, Παπαπέτρου, Ντέιβις 3 (1), Βασίλιεβιτς 11 (1), Κανονίδης 9 (3), Γκάρετ 9 (8 ριμπ.), Ντμιτρίεφ, Γαλιώτος 4.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 6 (1), Κάιλς 1, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 8 (2), Ράιτ 5 (1), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 14 (10 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 16 (11 ριμπ.), Γκούντριτζ.