LIGUE 1- 10η Αγωνιστική

Μονακό-Εβιάν: 2-0
(Μουτίνιο 2' πεν, Καρασκό 70')

Επέστρεψε στις νίκες η Μονακό που επικράτησε με 2-0 της Εβιάν.

Η Μονακό άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με το πέναλτι του Ζοάο Μουτίνιο, ενώ σ 70' ο Καρασκό έκανε το 2-0.

Μετς-Ρεν: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μετς και Ρεν σε ένα κακό ματς.

Ναντ-Ρεμς: 1-1
(Οντέλ 13'-Ντιέγκο 58')

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Ναντ και Ρεμς.

Η Ναντ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Οντέλ, ενώ στο 58' ο Ντιέγκο έκανε το 1-1.

Λιλ-Γκινγκάμπ:

1-2
(Μαβουμπά 79'- Μποβέ 45+1', Σβαρτζ 57')

Τεράστιο διπλό με 2-1 πέτυχε η Γκινγκάμπ επί της Λιλ.

Η Γκινγκάμπ έκανε το 1-0 με τον Μποβέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ ο Σβαρτζ στο 57' έκανε το 2-0. Η Λιλ μείωσε με τον Μαβουμπά στο 79' κι ενώ στο 86' αποβλήθηκε ο Ανγκουά της Γκινγκάμπ.

Νις-Μπαστιά: 0-1
(Αγιτέ 51')

Μεγάλο διπλό με 1-0 για την Μπαστιά επί της Νις.

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Αγιτέ στο 51ο λεπτό.

ΛΟΡΙΑΝ-ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ 0-1
(87' Λεμουάν)

Στις 21 Σεπτεμβρίου ήταν η τελευταία φορά που είχε κερδίσει η Σεντ Ετιέν, 1-0 στην έδρα της Λανς, και μετά από τρεις αγωνιστικές κατάφερε να φτάσει και πάλι στη νίκη αυτή τη φορά στην έδρα της Λοριάν. Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν η πρώτη της νίκη στο "Μουστουάρ".

Το γκολ που χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη Σεντ Ετιέν πέτυχε ο αμυντικός μέσος, Φαμπιέν Λεμουάν, στο 87ο λεπτό με δεξί σουτ αξιοποιώντας ασίστ του Φαν Βολφσβίνκελ και με σουτ από τα 20 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Η Λοριάν, που ήταν πιο επιθετική στο παιχνίδι, είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά ο τερματοφύλακας της Σεντ Ετιέν, ο Ρουφιέ, απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Μοστεφά.
Με τη νίκη αυτή, η Σεντ Ετιέν είναι πλέον στη 3η θέση με την Λοριάν να μετρά πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια.