Νίκη στα πέναλτι για Ολυμπιακό (VIDEOS)

08:47 3/8/2014 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο International Champions Cup κερδίζοντας, στα πέναλτι, 5-4 τη Μάντσεστερ Σίτι με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-2 στη διάρκεια του 90λεπτου.
Στο 35ο λεπτό, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν αντέδρασε σωστά και ο Γιόβετιτς, με ατομική ενέργεια, έκανε το 1-0 για την πρωταθλήτρια Αγγλίας. Δυο λεπτά αργότερα, Μανιάτης, Σαβιόλα και Διαμαντάκος

συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.
Στην επανάληψη, η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πιο δυνατά και στο 53' έκανε το 2-1 με σκόρερ τον Κολάροφ. Ο Μίτσελ προχώρησε σε αλλαγές και στο 66' ο Γκαζαριάν βρήκε στο χώρο τον Διαμαντάκο που νίκησε τον Χαρτ για το 2-2.
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι... Εκεί ο Ρομπέρτο με δύο αποκρούσεις γλίτωσε τον Ολυμπιακό από την ήττα και του έδωσε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Παπάζογλου ήταν ψύχραιμος, ευστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε και έκανε το 5-4 στα πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (68 Σαλίνο), Μαζουακού, Σιόβας (13 Παπαδόπουλος), Μανωλάς (63 Αυλωνίτης), Σάμαρης, Μανιάτης (68 Κολοβός), Κασάμι (63 Μπουχαλάκης), Ντομίνγκες (63 Γκαζαριάν), Σαβιόλα (46 Ντοσεβί) και Διαμαντάκος (68 Παπάζογλου)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πελεγκρίνι): Χαρτ, Κλισί (46' Ρίτσαρντς), Κολάροφ, Μπογιάτα, Ρεκίκ, Φερνάντο (46' Μίλνερ), Νάβας (46' Σίλβα), Τουρέ (46' Γκαρσία), Νασρί (46' Ζουκουλίνι), Γιόβετιτς (75' Σινκλέρ), Τζέκο (46' Γκουιντέτι) .