EREDIVISIE-10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άγιαξ-Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 3-1
(Ελ Γκαζί 10', Μίλικ 56', Σένε 75'-Λιούις 28')

Μεγάλη νίκη με 3-1 για τον Άγιαξ κόντρα στην Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ με τον Ελ Γκαζί στο 10ο λεπτό, ενώ στο 28' ο Λιούις έφερε το σκορ στα ίσα. Ο Μιλίκ έβαλε ξανά τον Άγιαξ μπροστά στο σκορ ενώ στο 75' ο Σένε έκανε το 3-1.

Αλκμαάρ-Γκρόνινγκεν: 2-2
(Ροσέουβελ 59', Γκουντέλι 83'-Ντε Λέουβ 10', Χούσεν 52')

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Αλκμαάρ και Γκρόνινγκεν

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε γκολ

των Ντε Λέουβ στοι 10' και Χούσεν στο 52',ενώ στ 59' μετά από χαμένο πέναλτι του Γκουντέλι ο Ροσέουβελ στην επαναφορά έκανε το 2-1. Το τελικό 22 διαμόρφωσε ο Γκουντέλι στο 83ο λεπτό.

Χέρακλες-Βίλεμ: 1-3
(Τανάνε 77'-Βούιτενς 21', Αρμεντέρος 57', 74')

Μεγάλο διπλό με 3-1 πανηγύρισε η Βίλεμ κόντρα στην Χέρακλες,

Το σκορ άνοιξε ο Βούιτενς στο 21ο λεπτό και ο Αρμεντέρος με δύο γκολ (57', 74') έκανε το 3-0. Η Χέρακλες απλά μείωσε με τον Τανάνε στο 77ο λεπτό.

Φίτεσε-Μπρέντα: 2-2
(Βεζίνοβιτς 33', 80'-Τιγκαντουϊνί 61', 87')

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Φίτεσε και Μπρέντα σε ένα πανέμορφο ματς.

Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό με το πέναλτι του Βεζίνοβιτς ενώ στο 42' η Μρέντα έχασε πέναλτι με τον Φέλκενμπεργκ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τιγκαντουϊνί στο 61' αλλά ο Βεζίνοβιτς στο 80' έκανε το 2-1. Ο Τιγκαντουϊνί στο 87' έφερε εκ νέου στα ίσα το σκορ.