19:12 13/5/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 38η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ-ΚΠΡ: 3-2
Γήπεδο: Etihad
Απίστευτα πράγματα στο «Etihad»... Η Σίτι βρέθηκε να χάνει με 2-1 από την ΚΠΡ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και τελικά μπόρεσε να γυρίσει το ματς σε 3-2 και να πάρει τον πρώτο της τίτλο από το 1968.
Απίστευτα πανηγύρια στο Etihad μετά από τη λήξη του αγώνα...
Η Σίτι είχε από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δυσκολευόταν

να φτάσει στα καρέ του Κένι.
Η ΚΠΡ είχε ένα καλό σουτ με τον Σισέ στο 25ο λεπτό, με τον Χαρτ να απομακρύνει, ενώ στο 39ο λεπτό η Σίτι πήρε το προβάδισμα
Ο Αγκουέρο με τον Τουρέ συνδυάστηκαν όμορφα, η μπάλα έφτασε στον Σαμπαλέτα που με βολίδα, έκανε το 1-0.
Η ΚΠΡ μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και έφερε το ματς στα ίσια με τον Σισέ στο 48ο λεπτό.
Ο Λέσκοτ προσπάθησε να απομακρύνει με κεφαλιά, αλλά έστρωσε την μπάλα στον Σισέ που με όμορο σουτ έκανε το 1-1.
Στο 55' η ΚΠΡ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του τρελό-Μπάρτον με απ' ευθείας κόκκινη.
Στο 60ο λεπτό ο Κένι πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Τέβες και έξι λεπτά αργότερα ήρθε η ψυχρολουσία για την ομάδα του Μαντσίνι.
Μετά από γέμισμα της απελπισίας, ο Μακί έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 2-1 για την ΚΠΡ.
Στη συνέχεια η Σίτι πίεσε και στο 73ο λεπτό ο Κένι είπε όχι στην κεφαλιά του Τέβες, ενώ στο 79' το σουτ του Ντζέκο πέρασε λίγο άουτ.
Ένα λεπτό αργότερα ο Κένι απέκρουσε το σουτ του Μπαλοτέλι και όλα έδειχνα πως ο τίτλος έχει χαθεί.
Κανείς δεν το πίστεψε ακόμη και το 90+2' όταν ο Ντζέκο με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έκανε το 2-2.
Ωστόσο ο Αγκουέρο δενβ ε΄λιχε πει την τελευταία του λέξη και στο 90+4' με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε έναν απίστευτο τίτλο στη Σίτι.
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Κομπανί, Λέσκοτ, Κλισί, Ζαμπαλέτα, Νασρί, Μπάρι (68' Ντζέκο), Σίλβα, Τουρέ (45' Ντε Γιονγκ), Τέβες (75' Μπαλοτέλι), Αγουέρο
ΚΠΡ: Κένι, Ταϊβό, Φέρντιναντ, Ονουόχα, Χιλ, Ράιτ-Φίλιπς, Μπάρτον, Ντέρι, Ζαμόρα (76' Μποθρόιντ), Σισέ (58' Τραορέ), ΜακΚί