19:57 19/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- 1ος ΟΜΙΛΟΣ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ- ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ: 0-0
Γήπεδο: FNB

Γκέλα στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα για την οικοδέσποινα Νότιο Αφρική, που έμεινε στο 0-0 με το Πράσινο Ακρωτήρι.

Στο 2' και στο 13' τα φάουλ του Τσαμπαλάλα πέρασαν άουτ, ενώ στο 15' ο Μπαμπανκό αστόχησε μέσα από την περιοχή. Η Νότιος Αφρική είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει.
Στο 73' η κεφαλιά

του Έλντον απομακρύνθηκε δύσκολα από τον Κούνε, ενώ στη συνέχεια η Νότιος Αφρική δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Ν.ΑΦΡΙΚΗ: Κούνε, Νγκονγκσά, Σανγκβενί, Κουμάλο, Ματλάμπα, Ντιγκακόι (46' Τσαμπανγκού), Τσαμπαλάλα (60' Σερέρο), Πάλα, Λετσολανιάνε, Πάρκερ, Μαζόρο (68' Μπέλα).

Π.ΑΚΡΩΤΗΡΙ: Βοζίνια, Βαρέλα, Νάντο, Νιβάλντο, Τ.Βαρέλα, Σοάρες, Μπαμπανκό, Πλατινί (63' Ταβάρες), Μέντες (85' Ρόνι), Έλντον (76' Έλντον), Καρλίτος.

ΑΝΓΚΟΛΑ- ΜΑΡΟΚΟ: 0-0
Γήπεδο: FNB

Στο 0-0 κόλλησαν Ανγκόλα και Μαρόκο σε ένα μέτριο ματς.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Λαμά είπε όχι σε δυνατό σουτ του Ελ Αχμαντί, ενώ και στο 45' ο γκολκίπερ της Ανγκόλας απέκρουσε το πλασέ του Αμραμπάτ.

Στο 47ο λεπτό ο Γκιγιέρμε έκοψε σωτήρια τον Ασαΐντι, αλλά στη συνέχεια ο ρυθμός δεν ήταν καλώς και οι δύο ομάδες κόλλησαν στο μηδέν.

ΑΝΓΚΟΛΑ: Λαμά, Ντάνι, Μπίλε (46' Γκιγιέρμε), Μπαστός, Πιρολίτο, Λουνγκουίνια (78' Αϊρόσα), Ντεντλε, Ζεράλδο (82' Ζιλμπέρτο), Μιγκέλ, Ματέους, Μανούτσο

ΜΑΡΟΚΟ: Λαμιαγκρί, Μπενατιά, Ελ Καουταρί, Ελ Αντουά, Ακτσακίρ, Ελ Αχμαντί (82' Μπελγκαζουανί), Χερμάκ, Μπαράντα (64' Μπελχαντά), Ελ Χαμνταουί (71' Ελ Αράμπι), Αμραμπάτ, Ασαΐντι.