19:57 19/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ligue 1 21η αγωνιστική

Μαρσέιγ-Μονπελιέ 3-2
Γήπεδο: "Βελοντρόμ"

Τον χάρο με τα μάτια της είδε η Μαρσέιγ καθώς μέχρι το 79ο λεπτό έχανε από την Μονπελιέ με 2-1 αποτέλεσμα που θα την απομάκρυνε από την κορυφή. Ωστόσο στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή και πήραν την σπουδαία νίκη με 3-2 που τους φέρνει στο -1 από την Λιόν που χθες δεν κέρδισε την Εβιάν.
Στο 14ο λεπτό ο Αντρέ Αγιού με κεφαλιά έβαλε μπροστά την Μαρσέιγ αλλά

ένα λεπτό αργότερα η Μονπελιέ ισοφάρισε με αριστερό σουτ του Χερέρα. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ισόπαλες και στην επανάληψη ήρθε η ψυχρολουσία για την Μαρσέιγ όταν από μπαλιά του Καμπελά, ο Ουτάκα έκανε το 2-1 για την Μονπελιέ στο 59ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο η Μαρσέιγ πίεσε και στο 79ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με σκόρερ αυτή την φορά τον Τζόρνταν Αγιού που με αριστερό σουτ αξιοποίησε την ασίστ του Αντρέ Αγιού. Η ισοπαλία όμως δεν ευνοούσε τους γηπεδούχους που συνέχιζαν να πιέζουν και τελικά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το αριστερό σουτ του Ζινιάκ βρήκε στόχο και έτσι η Μαρσέιγ πήρε τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης που την φέρνουν σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Λιόν.

Αζαξιό- Βαλενσιέν: 1-1
(Μούτου 30'- Νγκουετέ 69')

Στο 1-1 έμειναν Αζαξιό και Λοριάν και βολεύτηκαν με τους βαθμούς της ισοπαλίας
Ο Μούτου άνοιξε το σκορ στο 30' για την Αζαξιό, ενώ στο 64' η Βαλενσιέν έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ανγκουά. Παρόλα αυτά πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε γκολ του Νγκουετέ στο 69ο λεπτό.

Λοριάν- Τρουά: 3-2
(Μονέ Πακέ 20', Ρεάλε 27', Μπουριγιόν 83'- Μπρεσέ 6', Καμούς 88')

Τετράδα έπιασε η Λοριάν που επικράτησε με 3-2 της Τρουά.
Η Λοριάν άνοιξε το σκορ με τον Μονέ Πακέ στο 20' κι 7 λεπτά μετά ο Ρεάλε έκανε το 2-0. ο Μπρεσέ μείωσε σε 2-1 για την Τρουά στο 66', για να κάνει το 3-1 ο Μπουριγιόν στο 83'. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Καμούς στο 88'.

Μπρεστ- Σεντ Ετιέν: 0-1
(Μπραντάο 50')

Μεγ'αλο διπλό πανηγύρισε η Σεντ Ετιέν με 1-0 επί της Μπρεστ.
Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ με τον Μπραντάο στο 50ο λεπτό και στη συνέχεια έμεινε πίσω και κράτησε τη νίκη.

Τουλούζ- Νανσί: 2-1
(Ταμπανού 57', 78'- Καταμπουέ 89')

Εύκολη νίκη για την Τουλούζ με 2-1 επί της Νανσί.
Ο Ταμπανού με 2 γκολ στο 57' και στο 78' έκανε το 2-0 για την Τουλούζ, πριν μειώσει σε 2-1 ο Καραμπουέ στο 89'.