19:27 19/1/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 23η αγωνιστική

Σέλτικ-Χαρτς 4-1
(2', 85' Χούπερ, 12' Σαμαράς, 91' Νουιουί-69' Χολτ)
Η Σέλτικ προχωρά ακάθεκτη για ακόμα έναν τίτλο καθώς κέρδισε 4-1 την Χαρτς και διατήρησε την απόσταση των 9 βαθμών από τους διώκτες της. Ο Γιώργος Σαμαράς βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα

δίχτυα με τον Χούπερ να σκοράρει δυο φορές και τον Νουιουί να διαμορφώνει το τελικό 4-1. Η Χαρτς μείωσε προσωρινά σε 2-1 με τον Χολτ στο 69ο λεπτό αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο η Σέλτικ "καθάρισε" το παιχνίδι.
Ινβερνές-Αμπερντίν 3-0
(53' Σίνι, 61', 78' ΜακΚέι)
Η Ινβερνές παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος τελικά στην επανάληψη πήρε την νίκη επί της Αμπερντίν με 3-0 και πλέον βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Δυο γκολ πέτυχε ο ΜακΚέι και ένα ο Σίνι για την Ινβερνές που εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών της Χιμπέρνιαν.
Χιμπέρνιαν-Νταντί 1-1
(49' Γκρίφιθς-8' Μπάιρντ)
Στην έκπληξη της αγωνιστικής, η τελευταία της βαθμολογίας Νταντί έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Χιμπέρνιαν με το τελικό 1-1 να μην ευνοεί τους γηπεδούχους καθώς απομακρύνθηκαν από την δεύτερη θέση. Η Νταντί που δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Μπάιρντ και πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Γκρίφιθς ισοφάρισε για την Χιμπέρνιαν.
Νωρίτερα η Ρος Κάουντι συνέτριψε εκτός έδρας την Σεντ Μίρεν με 4-1. Δείτε ΕΔΩ! Η 23η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο στις 16:00 με το παιχνίδι της Μάδεργουελ με την Σαιντ Τζόνστον.
Κιλμάρνοκ - Νταντί Γιουνάιτεντ 2-3